لینک های دسترسی

Breaking News

توافقنامۀ امنیتی فردا امضا می شود


کنفرانس مطبوعاتی مشاور بارک اوباما و سفیر امریکا در افغانستان

توافقنامۀ امنیتی میان کابل و واشنگتن، فردا سه شنبه امضا می شود اما رئیس جمهور جدید افغانستان آن را امضا نمی کند.

قرار است، اشرف غنی احمدزی، یک مقام ارشد حکومت را توظیف کند تا آن قرار داد را با امریکا عقد کند.

جیمز کننگهم، سفیر ایالات متحده در کابل در کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت، هنوز مشخص نیست که کدام مقام حکومت جدید افغانستان این توافقنامه را با ایالات متحده امضا می کند.

آقای کننگهم گفت که از جانب امریکا او خودش آن را امضا خواهد کرد.

آقای کننگهم گفت " نظر به ملحوظات پروتوکولی برای رئیس جمهور مناسب نیست که توافقنامه را امضا کند. ولی یک مامور عالیرتبه که مناسب این کار باشد، این توافقنامه را امضا خواهد کرد.‪"

سفیر امریکا گفت که در توافقنامۀ امنیتی کدام تغییری به میان نیامده و روی همان متن سابقه کار شده است.

آقای کننگهم گفت که این توافقنامه با مشاجرات سرحدی افغانستان و پاکستان کاری نداشته و آن مسایل مربوط به خود کشور هاست که معضلات را حل و فصل کنند.

جان پودیستا، مشاور رئیس جمهور ایالات متحده که در رأس هیات اشتراک کننده در مراسم تحلیف رئیس جمهور افغانستان به کابل آمده است، حمایت دراز مدت امریکا را از حکومت جدید افغانستان اعلام کرد.

آقای پودیستا گفت" حکومت وحدت ملی از تمام رای دهندگان افغان نمایندگی می کند، من همۀ افغان ها را به کار مشترک با این حکومت تشویق می کنم. ایالات متحده به کمک با حکومت جدید افغانستان ادامه میدهد.‪"

مشاور آقای اوباما می گوید که روی ساختار حکومت جدید میان اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله موافقت شده ولی برای پیشبرد امور به یک میکانیزم نیاز است که آن را - آقای احمدزی و عبدالله - ایجاد خواهد کرد.

آقای پودیستا این را هم گفت که وضعیت ضعیف اقتصادی چالش عمده در برابر حکومت جدید می باشد.

مشاور رئیس جمهور اوباما اجندای اصلاحات اقتصادی رئیس جمهور جدید افغانستان را ستایش کرد.

XS
SM
MD
LG