لینک های دسترسی

Breaking News

ازبکستان از مخالفت با اعمار بند برق در تاجکستان دست کشید


روسای جمهور تاجکستان و ازبکستان روز جمعه در دوشنبه با هم ملاقات کردند.

به دنبال گرم شدن روابط بین تاشکند و دوشنبه، ازبکستان از مخالفت خود با اعمار یک بند برق بزرگ در تاجکستان دست کشید.

تاجکستان کار اعمار بند برق راغون را در سال ۲۰۱۶ آغاز کرد اما در آن زمان اسلام کریموف، رئیس جمهور فقید ازبکستان با احداث این بند مخالفت خود را اعلام نمود.

این بند که مرتفع ترین بند برق جهان خواهد بود، بر فراز دریای وخش اعمار می گردد و قرارداد اعمار آن به ارزش ۳،۹ میلیارد دالر با یک شرکت ایتالیایی عقد شده است.

تاجکستان می خواهد با اعمار این بند نه تنها نیازمندی های خود را از رهگذر انرژی برق مرفوع سازد بلکه در نظر دارد از طریق صادر کردن برق به افغانستان و پاکستان تا سال ۲۰۲۰ درآمد بیشتر نیز بدست بیاورد.

اما تاشکند در زمان ریاست جمهوری کریموف گفته بود که احداث این بند برق جریان سرازیر شدن آب را برای رفع نیازمندی دهقانان ازبکستان مختل می سازد.

پس از مرگ اسلام کریموف و روی کار آمدن شوکت میرضیایف، رئیس جمهور کنونی ازبکستان، روابط بین تاشکند و دوشنبه بهبود یافته است.

در ادامه بهبود این روابط، رئیس جمهور میرضیایف روز جمعه برای یک سفر رسمی وارد دوشنبه شد. این نخستین بار است که پس از ۱۸ سال رئیس جمهور ازبکستان از همسایه شرقی آن کشور بازدید می کند.

امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجکستان پس از ملاقات با همتای ازبکستانی اش گفت: "ما در مورد اینکه بند های برق موجود و بند های زیر ساختمان مشکلات آب و برق منطقه را حل می کند، دیدگاه مشترک داریم."

رئیس جمهور رحمان افزود که دوشنبه از حمایت ازبکستان برای توسعه بند های برق آبی به شمول بند راغون استقبال می کند.

آقای رحمان در پیوند به نگرانی های ازبکستان از ناحیه کاهش جریان آب به آن کشور گفت که تاجکستان "هرگز" همسایگان خود را بدون آب رها نخواهد کرد.

از جانب دیگر، شوکت میرضیایف، رئیس جمهور ازبکستان گفت که کشورش می خواهد مصرف برق آبی خود را افزایش بدهد و برای این کار برق اضافی را از تاجکستان خریداری خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG