لینک های دسترسی

Breaking News

انتخابات در اوزبیکستان؛ میرضیایف می‌خواهد برای دور سوم رییس جمهور شود 


انتخابات ریاست جمهوری امروز نهم جولای (۱۸ سرطان) در اوزبیکستان راه اندازی شد و قرار است شوکت میرضیایف در این انتخابات برای دور سوم به صفت رییس جمهور انتخاب شود.

میرضیایف ۶۵ ساله تعهد کرده است که دروازه‌های کشورش را به روی سرمایه‌گذاری خارجی و سیاحت باز کند.

او پیش از برنده شدن در انتخابات سال ۲۰۱۶ و پس از آن در انتخابات سال ۲۰۲۱، در ریاست جمهوری اسلام کریموف منحیث صدر اعظم ایفای وظیفه کرده بود.

همه‌پرسی که در سال جاری راه اندازی شد، تعدیل قانونی را منظور کرد که بر اساس آن میرضیایف می‌تواند برای دو دور پنج سالهٔ دیگر خود را در انتخابات ریاست جمهوری کاندید کند، به این معنی که او می‌تواند تا سال ۲۰۳۷ در قدرت باقی بماند.

نادره خیدویاتووا، رییس یک شرکت پس از رای دادن گفت: "امیدوارم رییس جمهور آینده شوکت باشد. انتظار می‌برم که وی مبارزه علیه فساد را افزایش دهد و به مشکلات محیط زیست توجه کند."

رییس کمیسیون انتخابات اوزبیکستان به فرانس‌پرس گفت که همه اوزبیک‌ها به میرضیایف رای خواهند داد. رییس جمهور اوزبیکستان در انتخابات با سه کاندید دیگر رقابت می‌کند.

میلانا یولداشیوا ۱۸ ساله گفت: "من به میرضیایف رای می‌دهم زیرا می‌خواهم فرصت‌های بیشتر برای جوانان و جاهای بیشتر برای تحصیل وجود داشته باشد."

در حدود ۲۰ میلیون اوزبیک واجد شرایط رای دهی اند.

میرضیایف خود را منحیث یک اصلاح طلب معرفی کرده و گفته است که یک اوزبیکستان جدید را ایجاد خواهد کرد.

او کار اجباری در کشتزارهای پنبه را پایان بخشید و زندانیان سیاسی را که در جریان زعامت کریموف بازداشت شده بودند، آزاد کرد.

سازمان‌های غیرحکومتی می‌گویند که وضعیت حقوق بشر در مقایسه با حکومت کریموف بهبود یافته است، اما باید کارهای بیشتر در این خصوص صورت گیرد.

با آنهم، آنان گفته اند که حکومت اوزبیکستان اجازه نداده است تا مخالفین واقعی سیاسی در این کشور سربلند کنند.

فرهاد طالبوف، تحلیلگر سیاسی گفت که پیروزی میرضیایف در این انتخابات آشکار است.

او افزود: "تمامی کاندیدان دیگر، به گونهٔ کامل افراد ناشناس و غیرمحبوب اند. کاندیداتوری آنان جعلی است تا به نحوی رقابت سیاسی به نمایش گذاشته شود که در اصل وجود ندارد."

کارزار انتخابات میرضیایف بر اقتصاد و معارف تمرکز داشته و او گفته است که می‌خواهد در آیندهٔ نزدیک ارزش تولیدات خالص داخلی این کشور به ۱۶۰ میلیارد دالر برسد.

XS
SM
MD
LG