لینک های دسترسی

Breaking News

جشن نوروز در ارگ برگزار میشود نه پغمان


ارگ ریاست جمهوری چند روز پیش خبر داد که آمادگی ها برای براگزاری این جشنواره در پغمان تکمیل شده است.
پس از حدود یک سال تلاش برای آماده کردن تپه پغمان برای برگزاری جشن جهانی نوروز، حکومت افغانستان می گوید این مراسم در ارگ ریاست جمهوری برگزار میگردد.

حکومت افغانستان در مورد علت تغییر مکان جشن نوروز توضیحات نمی دهد، اما شماری مقامها گفته اند که کاخ پغمان برای برگزاری این مراسم آماده نشده – در حالیکه وزارت شهر سازی قبلاً خبر آماده بودن این مکان را داده بود.

کمیسیون برگزاری مراسم جشن نوروزی باوجود تماس های مکرر رادیو آشنا، در مورد این تصمیم حکومت معلومات نداد که چرا باوجود مصرف 15 میلیون دالر بر کار ساختمان کاخ پغمان محل برگزاری آنرا تغییر داده است.

اما احمد شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه امروز در این مورد گفت "تصمیم تغییر مکان در سطوع بالا صورت گرفته، دلایلی داشته می تواند، در سطح مقام ریاست جمهوری این تصمیم اتخاذ شده."

کابل این تصمیم را در حالی اتخاذ کرده که خشونت در نقاط مختلف افغانستان – به شمول کابل – پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افزایش یافته، و مقامهای ارشد امنیتی برای توضیح دهی در این مورد به شورای ملی فرا خوانده شده اند.

فهرست مهمانان

قرار است جشن جهانی نوروز به تاریخ هفتم ماه حمله یعنی به روز پنج شنبه با شرکت روسایی جمهور و مقامات بلند پایه بیش از ۱۰ کشور حوزه نوروز، امسال در کابل برگزار گردد.

گزارش شده بود که به شمول سران کشور های همسایه و منطقه، سرمنشی عمومی ملل متحده نیز در این مراسم اشتراک کند. اما پس از اعلام تغییر مکان برگزاری این محفل، کاخ ریاست جمهوری در مورد فهرست مهمان های خارجی، به ویژه آنانی که گفته اند اشتراک می کنند، معلومات نداده است.

به منظور میزبانی از مهمانانی که در این جشن شرکت میکنند، کاخ مجللی در تپه پغمان نیز اعمار گردیده که به گفته محمد امین قانع مسوول پروژه تپه پغمان گنجایش بیش از ۶۰۰ نفر را دارد و تا کنون بیش از ۱۵ ملیون دالر در کار های ساختمانی این محل به مصرف رسیده است.
در مورد تغیر مکان غیر منتظره محل برگزاری جشن نوروز نظریات مختلف وجود دارد.

عتیق الله عمر خیل از تحیلگران افغان می گوید مشکلات امنیتی و بخصوص حمله اخیر به هوتل سرینا باعث شده که حکومت جشن نوروز را در تپه پغمان برگزار نکند.

به گفتۀ این جنرال افغان "همین که به هوتول سرینا حمله شد جایکه امنیت کاملاً تامین بوده بناً رئیس جمهور های خارجی که میایند اگر خدا نخواسته در پغمان همین طور یک حالت رخ دهد باز کار مشکلی خواهد بود، از همین رو من فکر میکنم که تمام مسایل مربوط به امنیت بوده، ممکن کدام راپور هم در این مورد گرفته شده باشد که هنوز در این مورد چیزی گفته نشده."
XS
SM
MD
LG