لینک های دسترسی

Breaking News

حملات هوایی ترکیه در سوریه ۱۲ کشته برجا گذاشت-گزارش


عکس: آرشیف
عکس: آرشیف

نیروهای تحت رهبری کردها و دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گویند که حملات هوایی نیروهای ترکی اواخر روز شنبه ۱۹ نومبر (۲۸ عقرب) بر چندین شهر در شمال سوریه ۱۲ کشته برجا گذاشت.

دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که در حملات ترکیه دست کم شش عضو نیروهای دموکراتیک سوریه به رهبری کردها (SDF) و شش سرباز طرفدار رژیم سوریه کشته شدند.

این حملات تنها چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که انقره حزب کارگران کردستان (PKK) را به بم‌گذاری مرگبار هفتۀ گذشته در شهر استانبول متهم کرد.

وزارت دفاع ترکیه صبح یکشنبه در تویتی نوشت: "ساعت حساب‌دهی فرا رسیده است. بدجنس‌ها باید پاسخگوی حملات خاینانه خود باشند."

این وزارتخانه در پست دیگری که با ویدیویی از هدف گیری و سپس انفجار همراه بود، گفت: "محلات حضور تروریست‌ها با حملات دقیق تخریب شد."

در حالی که انقره جزییاتی از این عملیات ارایه نکرده است، نیروهای کرد اعلام کردند که شهر کوبانی در شمال شرق سوریه هدف حملات ترکیه قرار گرفته است.

فرهاد شامی، سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه در تویتی نوشت: "کوبانی، شهری که داعش را شکست داد، هدف بمباران هواپیماهای اشغالگر ترکیه قرار گرفت."

رامی عبدالرحمن، رییس دیدبان حقوق بشر سوریه به خبرگزاری فرانس پرس گفت که بمباران‌های ترکیه ساحات نیروهای دموکراتیک سوریه را در شمال ولایت حلب و در شمال شرق شهر حسکه هدف قرار دادند.

سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه همچنین گفت که حملات هوایی بر دو روستای پرجمعیت در آن ساحات صورت گرفته است.

دیدبان حقوق بشر سوریه گفت که این حملات همچنین مواضع نیروهای رژیم سوریه را در ساحات رقه و حسکه هدف قرار داده است.

این سازمان غیردولتی گزارش داده که اردوی ترکیه بیش از ۲۰حملۀ هوایی در سراسر این دو ولایت انجام داده است.

حزب کارگران کردستان (PKK) و واحدهای حراست مردم (YPG) هر دو دست داشتن در حملهٔ استانبول را که منجر به کشته شدن شش نفر و زخمی شدن ۸۱ نفر شد، رد کرده اند.

اما سلیمان سویلو، وزیر داخلهٔ ترکیه گفته است که انقره معتقد است که دستور حمله از شهر کوبانی تحت کنترول نیروهای شبه نظامی کرد در شمال سوریه، صادر شده است.

ترکیه از سال ۲۰۱۶ به این سو، موجی از حملات را بر سوریه راه اندازی کرده است. انقره در جریان این حملات، علاوه بر ملیشه‌های کرد و تندروان گروه دولت اسلامی یا داعش، نیروهای وفادار به بشارالاسد، رییس جمهور سوریه، را نیز هدف قرار داده است.

XS
SM
MD
LG