لینک های دسترسی

Breaking News

نیرو های اسرائیلی در کرانۀ غربی، به حالت آماده باش درآمدند


اسرائیلی ها میگویند که دروازه های تلاشی را پس از آن در نقاط ورودی محوطۀ امکان موجود در حرم مقدس نصب کردند که هفتۀ گذشته یک مهاجم عرب از داخل مسجد شلیک کرد و دو پولیس اسرائیلی را کشت

یک روز پس از آن که یک مهاجم فلسطینی سه عضو یک خانوادۀ اسرائیلی را با ضرب چاقو کشت، اسرائیل نیرو های اضافی را به کرانۀ غربی اعزام داشت و سربازان خود را به حالت آماده باش در آورد.

اویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، از محل حمله واقع در مسکونه های اسرائیلی دیدن کرد و راجع به اوضاع، با قوماندانان ارشد نظامی به مشوره پرداخت. وی افزود که خانۀ فرد مهاجم فلسطینی فوراً تخریب خواهد شد، و از محمود عباس رئیس ادارۀ خودمختار فلسطینی خواست که حمله بر خانوادۀ اسرائیلی را نکوهش کند.

در تازه ترین موج خشونت ها میان فلسطینی ها و اسرائیل ها، روز جمعه شش تن کشته شد. ساعت ها پس از کشته شدن سه فلسطینی در نتیجۀ خشونت های ناشی از نصب دروازهای تلاشی در نقاط ورودی به اماکن موجود در حرم مقدس، سه عضو یک خانوادۀ اسرائیلی از سوی یک جوان ۲۰ سالۀ فلسطینی، در کرانۀ غربی رود اردون مورد حمله قرارگرفته و کشته شدند.

نیروهای امنیتی اسرائیل، حمله کنندۀ فلسطینی را عمر العابد معرفی کرده و میگویند که عمر پس از زخمی شدن دستگیر شده و در یک شفاخانه بستری میباشد. به گفتۀ اردوی اسرائیل، منزل عمر العابد را نیز تلاشی کرده و یکی ازبرادران او را بازداشت کرده اند.

محمد العابد، پدر عمر العابد، میگوید پسرش این کار را بدلیل کشیدگی های اخیر در بیت المقدس انجام داده است.

پدر عمر العابد در مورد گفت "وقتیکه پسرم دید که اسرائیلی ها در الاقصی مردم را میکشند، لت و کوب می کنند و مانع ادای نماز شان در مسجداقصا میشوند، دست به این کار زد. بیت المقدس افتخار مسلمانان است و از دست دادن آن به معنی از دست دادن افتخار مسلمانان میباشد."

مظاهره فلسطینی ها قبل از نماز جمعه در مسجد الاقصا در بیت المقدس
مظاهره فلسطینی ها قبل از نماز جمعه در مسجد الاقصا در بیت المقدس

اسرائیلی ها میگویند که دروازه های تلاشی را پس از آن در نقاط ورودی محوطۀ امکان موجود در حرم مقدس نصب کردند که هفتۀ گذشته یک مهاجم عرب از داخل مسجد شلیک کرد و دو پولیس اسرائیلی را کشت.

پس از اقدام اسرائیل، محمود عباس، رئیس ادارۀ خودمختار فلسطین، هرگونه روابط با اسرائیل را تا زمان برداشتن این دروازها به تعلیق درآورده است. باوجود آن که جزئیات بیشتر در این مورد داده نشده، بخش اعظم از تماس های فعلی میان فلسطین ها و اسرائیل، به همکاریهای امنیتی محدود میباشد.

پس از افزایش خشونت های روز جمعه در بیت المقدس، سازمان ملل متحد از تمام رهبران سیاسی و مذهبی خواست تا در حفظ آرامش کمک کنند.

فرحان حق، معاون سخنگوی سازمان ملل متحد، در مورد گفته است: "همانطوریکه میدانید، در مکان های مقدس که در شهرکهنۀ بیت المقدس موقعیت دارند، اسرائیل و اردن در آن نقش دارند. ما به اقدامیکه توسط طرف های دخیل بخاطر حفاظت مکان های مقدس و بخاطر دسترسی مردم به این مکان ها صورت گرفته احترام داریم و امیدواریم رسیدگی اسرائیل و اردن به وضعیت فعلی ادامه پیدا کند."

اسرائیل بار هامحمود عباس را به اجازه دادن ایجاد ذهنیت تحریک آمیز در برابر اسرائیل متهم کرده است. اما آقای عباس این ادعا را رد کرده و میگوید، اشغال ۵۰ سالۀ اراضی که برای یک دولت فلسطینی در نظر گرفته شده است، عامل اصلی خشونت میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها میباشد.

XS
SM
MD
LG