لینک های دسترسی

Breaking News

اعترضات خشونت‌آمیز در فرانسه؛ سفر پادشاه بریتانیا به پاریس به تاخیر افتاد


پس از مظاهرات خشونت‌آمیز در مراکز شهر‌های مختلف فرانسه که در اثر آن بیش از ۴۰۰ نیروی پولیس زخمی شدند، امانویل مکرون، رییس جمهور آن کشور، زیر فشار فزاینده‌ای قرار گرفت.

پولیس در جریان این مظاهرات توام با خشونت، برای متفرق کردن معترضین از گاز اشک‌آور کار گرفت.

پولیس روز پنجشنبه بیش از ۴۵۰ معترض را نیز دستگیر کرد. از آغاز سال ۲۰۲۳، این خشونت‌آمیز ترین مظاهرات در فرانسه به حساب می‌رود. معترضان به خاطر افزایش سن تقاعد از ۶۲ سال به ۶۴ سال دست به اعتراضات خشونت آمیز زده اند.

در همین حال،‌ وزیر داخلهٔ فرانسه گفته است که شهرهای مختلف کشورش شاهد مظاهرات بود و برخی از این مظاهرات به خصوص شهر پاریس با خشونت همراه بوده است.

جرالد دارونین گفته است که در مظاهرات روز پنجشنبه تنها در پاریس ''گروه‌های انارشیست افراطی" در پهلوی اینکه زباله‌های جمع آوری نشده را آتش زدند، ویترین مغازه‌ها را نیز آتش زدند، اقدامی که سبب درگیری با پولیس شد.

خبرگزاری فرانس پرس گزارش داده است که در مظاهرات روز پنجشنبه بیش از یک میلیون نفر در سراسر آن کشور اشتراک کردند.

هیاهو بر سر تغییر قانون سن تقاعد زمانی شدت گرفت که رییس جمهور مکرون هفته گذشته بدون رای گیری از پارلمان، در مصاحبه‌ای گفت که قانون حقوق تقاعد تا آخر سال روان میلادی عملی خواهد شد. این اظهارات، موجب ایجاد بحران بزرگ داخلی در حالی برای او شدکه فقط ۱۰ ماه از دور دوم ریاست جمهوری‌اش سپری می‌شود.

اما دارونین، وزیر داخلهٔ فرانسه که یک تندرو در حکومت میانه‌رو رییس جمهور مکرون پنداشته می‌شود،‌ تقاضای مخالفان سیاسی و معترضان را برای عقب‌نشینی از اصلاحات حقوق تقاعد رد کرده است.

او گفت:‌ "فکر نمی‌کنم که به خاطر این خشونت قانون را پس بگیریم. اگر چنین شد، به این معناست که هیچ دولتی وجود ندارد. ما باید یک بحث دموکراتیک و اجتماعی را بپذیریم، اما نه یک بحث خشونت آمیز را."

در همین حال،‌ ریاست جمهوری فرانسه روز جمعه اعلام کرد که سفر چارلز سوم، پادشاه بریتانیا، که قرار بود هفتهٔ آینده به آن کشور صورت بگیرد، به تاخیر افتاده است. قرار بود چارلز سوم به تاریخ ۲۶ تا ۲۸ مارچ از فرانسه دیدن کند، اما به دلیل اعتراضات، این سفر به تعویق افتاده است.

ریاست جمهوری فرانسه با نشر اعلامیه‌ای گفته است: ‌"این تصمیم برای این بود که بتوانیم از اعلیحضرت پادشاه سوم در شرایطی استقبال کنیم که بازتاب دهندهٔ روابط دوستانه ما باشد."

به گزارش رویترز، به تعویق افتادن سفر پادشاه بریتانیا، ''شرمساری بزرگی'' برای مکرون خواهد بود، زیرا امیدوار بود دیدار پادشاه گامی نمادین در تلاش‌های دو کشور برای پشت سر گذاشتن سال‌ها روابط ضعیف پس از برگزیت باشد.

یک منبع در دفتر ریشی سوناک، صدراعظم بریتانیا، گفت که مکرون خواستار لغو این دیدار شده است.

اما ریاست جمهوری فرانسه گفته که این تصمیم مشترکی بود که توسط دولت‌های بریتانیا و فرانسه گرفته شد، اما تاکید کرد که سفر پادشاه بریتانیا در اسرع وقت دوباره برنامه ریزی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG