لینک های دسترسی

Breaking News

مدت ثبت‌نام رأی‌دهندگان در شهرها یک ماه دیگر تمدید شد


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد که بر اساس خواست‌های مکرر نهادهای مدنی، احزاب سیاسی و شهروندان افغان، مدت ثبت‌نام رأی‌دهندگان در شهرها (مراکز ولایات) برای یک ماه دیگر تمدید شد.

گلاجان عبدالبدیع صیاد، رئیس این کمیسیون، به روز پنجشنبه در نشستی خبری گفت که آنان به برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه و سرتاسری مکلف اند.

او افزود که رأی‌دادن حق هر شهروند واجد شرایط است و کمیسیون انتخابات برای زمینه‌سازی ثبت‌نام رأی‌دهندگان مسؤولیت دارد.

آقای صیاد، گفت "کمیسیون تصویب کرد که مرحلۀ اول ثبت‌نام رأی‌دهندگان در شهرها یک ماه دیگر تمدید گردد تا برای هم‌وطنان این فرصت داده شود که برای انتخابات آینده اسامی شان را در مراکز تعیین‌شده انتخابات ثبت کنند".

مرحلۀ اول ثبت‌نام رأی‌دهندگان در ۲۵ ماه حمل آغاز شد و قرار بود که به مدت یک ماه این روند ادامه یابد.

اما در برخی ولایات نهادهای مدنی، احزاب سیاسی و ناظران انتخابات این مدت را اندک خوانده و خواستار تمدید آن شده بود.

از سوی دیگر، بر اساس تصمیم کمیسیون انتخابات، مرحلۀ دوم ثبت‌نام رأی‌دهندگان قرار است که در ۲۵ ماه ثور در ولسوالی‌ها و روستاها آغاز گردد.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، گفت که از آغاز روند ثبت‌نام در مراکز ولایات تا اکنون، بیش از یک‌ونیم میلیون تن ثبت نام شده اند.

آقای صیاد افزود "در مراکز ثبت‌نام به سطح کشور یک میلیون و ۵۰۰هزار و ۸۴۸ نفر ثبت نام کرده است".

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از شهروندان افغان خواست که در پروسۀ ثبت نام حضور گسترده داشته باشند؛ چون تنها این روند برای انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی نیست؛ بلکه در انتخابات آیندۀ ریاست جمهور و شوراهای ولایتی نیز از آن کار می‌گیرند.

همچنان، این کمیسیون به نامزدان انتخاباتی هشدار داد که به مبارزات انتخاباتی شان که قبل از وقت آغاز کرده اند، پایان دهند.

XS
SM
MD
LG