لینک های دسترسی

Breaking News

نزدیک به ۶۶۰هزار تن برای شرکت در انتخابات ثبت‌ نام کرده‌اند


حکومت افغانستان و نهادهای ناظر بر انتخابات از بطی بودن روند ثبت نام رأی دهندگان ابراز نگرانی کرده اند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته است که از آغاز روند ثبت نام رأی دهندگان (۲۵حمل) تا ختم روز شنبه (۸ ثور) نزدیک به ۶۶۰ هزار واجد شرایط رأی دهی برای شرکت در انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی، ثبت نام کرده اند.

رفیع الله بیدار، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات به صدای امریکا گفت که ۲۴ درصد کسانی را که ثبت نام کرده اند، زنان تشکیل می‌دهند.

آقای بیدار افزود که کابل، هرات، کندهار، بامیان، ننگرهار و بلخ بیشترین و ولایات نورستان، ارزگان، کنر، زابل، وردگ، بدخشان و پنجشیر کمترین ثبت نام کنندگان را داشته اند.

در همین حال، مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که بحث‌هایی در مورد تمدید روند ثبت نام رأی دهندگان نیز جریان دارد، اما تا کنون این بحث ها به نتیجه‌ای نرسیده است.

حکومت افغانستان و نهادهای ناظر بر انتخابات، بارها از بطی بودن روند ثبت نام رأی دهندگان ابراز نگرانی کرده اند.

انفجار در نزدیک مرکز ثبت نام رای‌دهندگان در جلال آباد

مقام‌های محلی ولایت ننگرهار می‌گویند که حوالی ساعت ۱۲:۰۰ روز شنبه انفجاری در مقابل مرکز ثبت نام رأی دهندگان در یک مسجد در شهر جلال آباد رخ داد که شش تن را مجروح ساخت.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار به رادیو آشنا – صدای اریکا گفت که این انفجار در ناحیه چهارم شهر جلال آباد رخ داد و مواد انفجاری در موترسایکل زرنج جاسازی شده بود.

ذبیح الله وگری، رئیس کمیسیون انتخابات در ننگرهار به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که که یک پولیس زن و یک کودک نیز در میان زخمیان است.

به گفته مقام‌ها، در اثر این انفجار ساختمان مسجد نیز تخریب شده است.

یک مقام امنیتی به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که در این رویداد دو زن که کارمند مرکز ثبت نام اند، نیز مجروح شده اند.

تا اکنون گروهی مسؤولیت این رویداد را به دوش نگرفته است.

به باور برخی از نهادهای ناظر بر روند انتخابات، ناامنی‌ و حملات مخالفان مسلح بر مراکز رأی دهی روی اشتراک مردم در روند ثبت نام رأی دهندگان تأثیر منفی گذاشته است.

در دو هفته نخست روند ثبت نام رأی دهندگان شماری از مراکز ثبت نام در کابل و برخی ولایات از سوی مخالفان مسلح هدف حمله قرار گرفت.

محمداشرف غنی، رئیس جمهورافغانستان از علمای دین این کشور خواسته است که در زمینۀ آگاهی‌دهی در مورد پروسۀ ثبت نام رأی دهندگان همکاری کنند.

همچنان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته است که برای تقویت پروسه ثبت نام، برنامه‌های را روی دست دارد.

بربنیاد تقویم زمانی انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام شده است، روند ثبت نام رأی دهندگان در دو مرحله تا ۲۲ ثور ادامه می‌یابد.

XS
SM
MD
LG