لینک های دسترسی

Breaking News

اسدالله ولوالجی، شاعر و نویسندۀ معروف افغان درگذشت


اسدالله ولوالجی، شاعر، نویسنده و تاریخ‌نگار معروف افغانستان در گذشت.

حسیب ولوالجی، پسر ولوالجی فقید در یک پیام کوتاه در فیسبوک درگذشت پدرش را تایید کرده، اما در مورد دلیل مرگ وی جزییاتی ارایه نکرده است.

درست یک سال پیش از امروز، آقای ولوالجی در اثر انفجار ماین در ولسوالی پغمان کابل دختر و همسرش را از دست داد.

حسیب ولوالجی پسر آقای ولوالجی در فیسبوک نگاشته است: "یک سال از اندوه مادر نگذشت پدر را از دست دادم."

شمار زیاد قلم بدستان، سیاستمداران افغان و اهل مطبوعات در افغانستان در پیوند با درگذشت آقای ولوالجی واکنش سوگمندانه نشان داده اند.

انجمن قلم افغانستان که زمانی آقای ولوالجی ریاست دوره‌ای آن را بر عهده داشت، در یک پیام فیسبوک نگاشته است: "غمگینانه آگاه شدیم که شاعر و نویسنده و پژوهشگر مطرح افغانستان، اسدالله ولوالجی، دار فانی را وداع گفت و جامعۀ ادبی کشور را در سوگ نشاند. روانش شاد باد!"

تاریخ‌نگار و شاعر

اسدالله ولوالجی در دو دهۀ پسین در شمار زیاد رسانه‌ها در داخل افغانستان ظاهر شده و در مباحث مختلف سیاسی، تاریخی، ادبی، فرهنگی و اجتماعی شرکت می‌کرد.

او به زبان‌های دری و اوزبیکی کتاب و شعر می‌سرود و بیش ۳۰ عنوان کتاب پیرامون موضوعات مختلف چون تاریخ، فرهنگ، ادبیات و ژورنالیزم از خود برجاگذاشته است.

از آثار تاریخی وی می توان از "ترک صفتی یا ترک فریبی؟"، "از اعلیحضرت محمد ظاهر شاه تا استاد برهان‌الدین"، "طالبان از کجا آمدند و تا کجا خواهند رفت"، "در صفحات شمال افغانستان چه می‌گذشت" نام برد.

همچنین فانوس بر درگاه شب، مهر و مصحف، با تو بهار می‌رسد و سپیدۀ زرد از مجموعه های شعری ولوالجی است. او ده‌ها کتاب و مقالۀ دیگر را در مورد مسایل تاریخی و فرهنگی افغانستان نیز نوشته است.

زندگینامۀ مختصر

ولوالجی در سال ۱۳۳۳ در ولسوالی رستاق ولایت تخار در یک خانوادۀ اوزبیک چشم به جهان گشود. او دورۀ ابتداییه مکتب را در ولسوالی‌های رستاق و دشت قلعۀ ولایت تخار و مکتب ابتداییه بی بی مهرو در کابل به اتمام رساند.

سپس شامل مکتب حربی شد و در سال ۱۳۵۳، پس از فراغت از مکتب حربی شامل پوهنتون حربی شد و در سال ۱۳۵۵ از آنجا فارغ شد.

پس از کودتای هفتم ثور ۱۳۵۷ ولوالجی در حکومت‌های نور محمد ترکی، حفیظ‌ الله امین، ببرک کارمل و نجیب‌الله، چندین بار زندانی شد.

XS
SM
MD
LG