لینک های دسترسی

Breaking News

مقامات امریکایی در مورد جنگ افغانستان معلومات گمراه کننده داده‌اند – گزارش


روزنامه واشنگتن پست اسنادی دولتی را نشر کرده است که به گزارش این روزنامه، مقامات بلند پایۀ امریکایی در مورد جنگ ۱۸ ساله در افغانستان مردم را با بیانات بیش از حد خوشبینانه، گمراه کرده اند.

بر اساس این اسناد، این مقامات بلند پایه می‌دانستند که بیانات آنان نادرست بوده و مدارک را در مورد این که جنگ افغانستان غیرقابل برد بود، پنهان کرده اند.

اسناد نشر شده مبتنی بر بیش از ۴۰۰ مصاحبه با نظامیان بلند رتبه و مقامات بلند پایه حکومت بوده است. مقامات در این مصاحبه ها در مورد این که چه اشتباهی در افغانستان رخ داد و چگونه ایالات متحده در منجلاب جنگ تقریباً ۲۰ ساله افتاد، انتقادات نامحدود ارایه کرده اند.

بر اساس گزارش واشنگتن پست، مقامات امریکایی به این گمان که بیانات آنان همگانی نخواهد شد، پذیرفته اند که ستراتیژی‌های جنگ افغانستان کاستی داشت و ایالات متحده در تلاش برای مبدل ساختن افغانستان به یک کشور با ثبات و دموکراتیک، صد ها میلیارد دالر را ضایع کرد.

بخشی از مصارف جنگ امریکا در افغانستان
بخشی از مصارف جنگ امریکا در افغانستان

این مقامات همچنان گفته اند که برای کاهش فساد، ایجاد یک اردوی خوب و کاهش تجارت تریاک، ایالات متحده تلاش های نه چندان خوبی را به خرج داده است.

روسای جمهور ایالات متحده - جروج دبلیو بش، براک اوباما و دونالد ترمپ – همه تعهد کردند که از افتادن در منجلاب ملت سازی در افغانستان جلوگیری خواهند کرد؛ با آنهم این گزارش نشان می‌دهد که حتا در روزهای نخست جنگ، مقامات بلند پایه که مسوول پالیسی ایالات متحده بودند، در مورد این که اهداف اساسی واشنگتن چه بوده و ستراتیژی برای کسب آن چگونه است، اظهار سردرگمی کرده بودند.

وزارت دفاع ایالات متحده تا اکنون در مورد این اسناد تبصره نکرده است؛ اسنادی که واشنگتن پست برای دریافت اجازه نشر آن سه سال مبارزه حقوقی کرد.

جنگ افغانستان در حدود ۱۵۰ هزار کشته بر جاگذاشته که شامل غیرنظامیان، شورشیان و نظامیان افغان و خارجی می‌شود. در این جنگ تنها بیش از ۲۴۰۰ نظامی امریکایی کشته شده و واشنگتن در حدود یک تریلیون دالر را در آن هزینه کرده است.

XS
SM
MD
LG