لینک های دسترسی

Breaking News

ایجاد نخستین تصفیه خانۀ آب در هرات


نخستین تصفیه خانۀ آب در ولایت هرات
نخستین تصفیه خانۀ آب در ولایت هرات
نخستین تصفیه خانه آبهای آلوده افغانستان در ولایت هرات ایجاد و به بهره برداری سپرده شد.

مسئولین می گویند که این تصفیه خانه قادر است روزانه ۲۰ هزار متر مکعب آب فاضلاب را تصفیۀ و به کود کیمیاوی و آب زراعتی تبدیل کند.

سلیم تره کی شهردار هرات می گوید این تصفیه خانه چهار هزار متر مربع مساحت دارد و به هزینه ۱۴ میلیون و دوصد هزار افغانی به همکاری موسسه GIZ آلمان در این ولایت ایجاد شده است.

آقای ترکی در مراسم افتتاح این تصفیه خانه گفت که این تصفیه خانه "نگرانی ما را تا حدودی در قسمت کاهش آلودگی ها کاسته است و ما توقع داریم در قسمت رشد و انکشاف ان با ما همکاری داشته باشند چون این پروژه توانسته امراض مدهش را کاهش دهد."

انجینیر نجیب الله نوری، مشاور تخنیکی موسسۀ جی تی زی آلمان می گوید آنها سعی دارند تا در آینده ای نزدیک تصفیه خانه هایی مشابه را در ولایت های دیگر، به ویژۀ کابل ایجاد کنند.

وکیل احمد بارک کارشناس محیط زیست بر این باور است که ایجاد چنین حوض های فیلتری می تواند از گسترش بیماری های انتانی و پوستی به مصرف کنندگان آب های آلوده جلوگیری کند و کود کیمیایی و آب زراعتی به دهقانان را فراهم نماید.

آقای بارک به رادیو آشنا صدای امریکا در مورد اهمیت ایجاد این تصفیه خانه گفت "ایجاد این حوض فیلتر بزرگترین قدم برای تصفیه ابهای هرات است که پیش از ورود به کانال اصلی اب هرات یعنی دریای هریرود صورت میگیرد و میتواند برای شهر هرات هم کود تولید نموده ، هم بوی بد را از بین ببرد و هم اب زراعتی را برای ما اکمال کند."

این تصفیه خانۀ آب در حالی به بهره برداری سپرده می شود که مسئولین محیط زیست هرات می گویند هم اکنون نزدیک به ۷۰ در صد آبهای زیر زمینی این ولایت آلوده به آب فاضلاب است.
XS
SM
MD
LG