لینک های دسترسی

Breaking News

آبهای نیلی بند امیر، بستر مسابقات واترپولو برای افغانها


دومین دور مسابقات شنا و واترپولو در افغانستان، با حضور بیش از ۱۳۰ ورزشکار از شش ولایت، دربامیان برگزار شد.

ورزشکاران افغان دراین مسابقه در آب‌های بند امیر رقابت یک ساعته ای را به پیش بردند. آنان گفتند که هدف از تدویر این مسابقات، ترویج صلح و دوستی و رشد ورزش شنا و واتر پولو در افغانستان است.

این مسابقات ورزشی واترپولو و شنا به نام" جام صلح ودوستی" برگزار شد که در آن افزون بر تیم ملی واترپولو؛ شناوران ولایات هرات، کابل، غزنی، بلخ، بامیان و دایکندی اشتراک ورزیده بودند و فاصلۀ نزدیک به ۲۰۰ متر را در بند امیر، با رقابت طی کردند.

این مسابقه در سه ردۀ سنی نوجوانان، جوانان وبزرگسالان برگزار شد که ورزشکاران کابل، هرات وبلخ به ترتیب مقام‌های اول تا سوم را کسب کرده و تیم شنای ولایت دایکندی، کپ اخلاق این مسابقه را از آن خود ساخت.

قاسم علی حمیدی، معاون اداری ریاست عمومی تربیت بدنی و ورزش افغانستان این رویداد ورزشی را "یک رقابت خیلی خوب" توصیف کرد و امیدواری نشان داد که در سال‌های بعدی، این مسابقات را با برنامه های بهتری دایر کنند.

برگزار کنندگان این مسابقه، هدف از راه اندازی این رقابت‌های ورزشی را ایجاد وحدت و همدلی بین افغان‌ها و رشد ورزش واترپولو وشنا درکشور یاد کردند.

برخی از ورزشکاران، با استقبال از برگزاری این نوع مسابقات گفتند که دولت هنوز مکان مشخصی را برای انجام تمرینات رشتۀ واترپولو و شنا در کشور، ایجاد نکرده است.

بند امیر با داشتن آب شفاف و نیلگون، محل زیبایی برای سیاحان شمرده میشود
بند امیر با داشتن آب شفاف و نیلگون، محل زیبایی برای سیاحان شمرده میشود

علی ‌اصغر نظری، عضو تیم ملی شناوران واترپولو افغانستان می‌گوید" چون ما حوض مشخص برای تمرین نداریم مجبوریم در مکان های خصوصی که ایجاد شده تمرین کنیم ومبالغ هنگفتی را بپردازیم".

در ورزش واترپولو دو تیم هفت نفری روی آب با توپ بازی می‌کنند و هردو تیم با شنا کردن، تلاش می‌کنند توپ را در گول تیم رقیب با یک دست داخل نمایند.

در رقابت‌های سه روزه شنا که ازسوی ریاست عمومی تربیت بدنی کشور دربامیان، راه اندازی شده بود یک تیم از شناوران معلول افغان نیز اشتراک داشت.

یکی ازاین شناگران ملی پوش معلول افغانستان، رویای کسب افتخارات بیشتر برای کشورش از رقابت های بین المللی شنای مکسیکو را دارد.

بند امیر در ولایت بامیان با داشتن هفت بند آب طبیعی، یکی از بهترین مکان‌ها برای راه اندازی مسابقات واتر پولو ازسوی ورزشکاران این رشته در افغانستان خوانده شده است.

مسابقات واتر پولو در بند امیر بامیان
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:42 0:00

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG