لینک های دسترسی

Breaking News

تلسکوپ جیمز وب تصویر کهکشانی را فرستاد که ۵۰۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد 


کهکشان کارت‌ویل

تلسکوپ جیمز وب این بار تصویری از یک کهکشانی را فرستاد که حدود ۵۰۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد.

ادارهٔ ملی فضایی امریکا و ادارهٔ فضایی اروپا امروز دوم اگست (۱۱ اسد) گفتند که این نخستین بار است که تصویر کهکشان کارت‌ویل (چرخ گادی) با حلقات رنگینی که در اطراف مرکز آن می‌چرخد و با وضاحت بی پیشینه به زمین فرستاده می‌شود.

با فرستادن این تصویر، جیمز وب معلومات تازه را در مورد ایجاد ستاره‌های جدید و سیاه‌چاله‌ای که در مرکز آن موقعیت دارد، ارایه کرد.

کهکشان کارت‌ویل شکل کنونی‌اش را پس از تصادم دو کهکشان دیگر کسب کرده است. تصادم دو کهکشان سبب ایجاد دو حلقه در مرکز این کهکشان شده است، مانند امواجی که پس از پرتاب سنگ‌زیره‌ها در روی آب به میان می‌آید.

حلقهٔ کوچک سفید رنگ در نزدیکی مرکز این کهکشان باقی مانده است، اما حلقهٔ بیرونی با شهپر‌های رنگارنگ از تخمیناً ۴۴۰ میلیون سال به اینسو در حال گسترش است.

کهکشان کارتویل
کهکشان کارتویل

این ادارات فضایی گفته اند که این حلقه در زمان گسترش با گاز‌های موجود در این کهکشان تصادم می‌کند و درخشش ستاره‌های را به نمایش می‌گذارد که در نتیجهٔ این تصادم به میان می‌آیند.

تلسکوپ هبل در گذشته نیزتصویری از یک کهکشان حلقوی نادر را گرفته بود، کهکشانی که گمان می‌رفت مانند کهکشان شیری شکل مارپیچ داشت، اما آن کهکشان با یک کهکشان دیگر تصادم کرد.

در این تصویر جدید، دو کهکشان کوچک در نزدیک کارت‌ویل و کهکشان‌های دیگر در عقب آن نیز به نظر می‌رسند.

تلسکوپ جیمز وب نه تنها تصویری از وضعیت کنونی کهکشان کارت‌ویل را به نمایش گذاشت بلکه در مورد این که در گذشته با این کهکشان چه اتفاق افتاده بود و در آینده چه شکلی به خود خواهد گرفت، نیز معلومات ارایه کرده است.

ماه گذشته، تلسکوپ جیمز وب نیز تصویری را به زمین فرستاد که گفته می‌شود عمیق‌ترین و دقیق‌ترین عکس در طیف مادون قرمز از کاینات است و کهکشان‌هایی در آن دیده می‌شوند که میلیاردها سال نوری از زمین فاصله دارند.

تلسکوپ جیمز وب با بودجه‌ای بالغ بر ۱۰ میلیارد دالر ساخته شد تا جایگزینی برای تلسکوپ هبل باشد. این تلسکوپ جدید در ماه دسمبر سال گذشته از امریکای جنوبی به فضا پرتاب شد و در ماه جنوری به جایگاه تعیین شدۀ خود رسید.

XS
SM
MD
LG