لینک های دسترسی

Breaking News

جو بایدن در مورد روند صلح افغانستان چه برنامه دارد؟


جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن، رییس جمهور منتخب ایالات متحده در خصوص روند صلح افغانستان گفته است که ایالات متحده زیر قیادت آقای بایدن از دپلوماسی بر اساس استراتیژی شورای امنیت ملی امریکا حمایت و اطمینان حاصل خواهد کرد تا افغانستان دیگر به پناهگاه دهشت افگنانی مبدل نشود که بر ایالات متحده حمله می‌کنند.

آقای سولیوان در مصاحبه با تلویزیون سی ان ان تلویحاً توافقنامۀ صلح امریکا-طالبان را تایید کرد و گفت: "هم اکنون توافقنامۀ ایالات متحده – طالبان وجود دارد که برخی الزامات را بر ایالات متحده و برخی الزامات را بر طالبان اعمال می‌کند."

مشاور امنیت ملی آقای بایدن "قطع رابطه با القاعده نه در حرف بلکه در عمل، کاهش خشونت و اشتراک در مذاکرات صلح با حکومت افغانستان با نیت نیک" را از مکلفیت‌های عمده و اساسی طالبان بر اساس توافقنامۀ دوحه برشمرد تا به گفتۀ وی به صلح دایمی و ختم جنگ در افغانستان منتهی شود.

این در حالی است که مقام‌های حکومت افغانستان نسبت به توافقنامۀ صلح ایالات متحده – طالبان ناراض و بی باور به نظر می‌رسند.

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان هفتۀ گذشته گفت که گروه طالبان اعتقادی به "زندگی باهمی و مسالمت‌آمیز با افغانستان جدید" ندارند و به گفتۀ وی توافق دوحه برای این گروه اعتماد به نفس "کاذب و پوشالی" ایجاد کرده است.

پس از امضای توافقنامۀ دوحه، حملات طالبان بر نیروهای افغان و در چند هفتۀ اخیر حملات هدفمند بر خبرنگاران و فعالان مدنی که آن هم به طالبان نسبت داده شده است، در افغانستان افزایش یافته است.

در تازه‌ترین واکنش مقام‌های امریکایی به این حملات، سخنگوی نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان گروه طالبان را به راه اندازی حملات هدفمند متهم کرده است.

سونی لگیت، سخنگوی این نیروها در صفحۀ تویتراش نگاشته است: "برای پیروزی صلح، کمپاین حملات و ترورهای هدفمند مقامات دولتی، رهبران جامعۀ مدنی و ژورنالیستان توسط طالبان که کسی ادعای مسوولیت آن نکرده است، نیز باید توقف یابد."

این در حالی است که بر اساس توافق قبلی، قرار است دور دوم مذاکرات صلح افغانستان روز سه شنبه پنجم جنوری (۱۶ جدی) در شهر دوحه پایتخت قطر از سر گرفته شود.

شماری از اعضای هیات مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان گفته اند که گروه طالبان همزمان با آغاز دور بعدی مذاکرات صلح در قطر، خشونت‌ها را افزایش خواهد داد.

XS
SM
MD
LG