لینک های دسترسی

Breaking News

بولتن به کار آغاز کرد، در مورد افغانستان چی فکر می‌کند؟


جان بولتن چند هفته پیش از ماموریت نظامی امریکا در افغانستان دفاع کرده بود
جان بولتن چند هفته پیش از ماموریت نظامی امریکا در افغانستان دفاع کرده بود

جان بولتن روز دوشنبه (نهم اپریل ۲۰۱۸) به صفت مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری دونالد ترمپ به کار آغاز کرد.

آقای بولتن، سومین مشاور امنیت ملی رئیس جمهور دونالد ترمپ، جانشین جنرال مک ماستر می شود – جنرالی که در افغانستان خدمت کرده بود و شناخت قوی از اوضاع آن کشور داشت.

در رسانه های امریکایی از جالن بولتن ۷۰ ساله به صفت یک سیاستمداری یاد می شود که بیشتر دیدگاه های پرخاشگرایانه در مسایل جهانی دارد. بسیاری ها وی را همفکر رئیس جمهور ترمپ می خوانند که بیشتر بر شعار "امریکا نخست" تاکید می ورزد.

اما گزینش آقای بولتن در سمت مشاوریت امنیت ملی قصر سفید چی تاثیری بر رویکرد ایالات متحدۀ امریکا در افغانستان دارد؟

عمر شریفی، کاندید دوکتورا در دانشگاه باستن ایالات متحده می گوید آقای بولتن برخلاف مک‌ماستر که شناخت عینی از افغانستان و منطقه دارد، چندان از واقعیت‌های موجود در آن کشور شناخت ندارد.

آقای شریفی اما تاکید دارد که اکنون در مورد "حمایت پاکستان از گروه‌های دهشت افگنی" اجماع در درون حکومت ایالات متحده وجود دارد. او می افزاید که موجودیت آقای بولتن در سمت مشاوریت امنیت ملی امریکا ممکن پروسۀ تصمیمگیری ها در خصوص افغانستان و پاکستان را بطی سازد، اما به هیچ وجه تغییر جدی در آن وارد نخواهد کرد.

با اینحال، آقای بولتن چند هفته پیش در مراسمی در واشنگتن دی سی گفت که با آنکه مردم ایالات متحده از ادامۀ جنگ و حضور نظامی امریکا در افغانستان خسته شده اند، اما به گفتۀ وی امریکا به دلیل تهدید طالبان، داعش و القاعده نمی‌تواند افغانستان را به حال خود رها کرده و از این جنگ پا پس بکشد.

جان بولتن همچنان به این باور است که بنیادگرایان در داخل پاکستان "از قبل کنترول شاخۀ استخبارات نظامی" را در دست گرفته اند و به باور وی یک دلیل قانع کننده برای ادامۀ حضور امریکا در افغانستان، مبارزه به ضد گروه های دهشت افگن مستقر در پاکستان و از همه مهمتر جلوگیری از دست یابی آنان به تسلیحات هسته‌ای پاکستان می باشد.

جان بولتن پس از گرفتن دوکتورای حقوق از پوهنتون یل ایالات متحده، در پست های متعدد دولتی به شمول معاون لوی سارنوالی و معینیت وزارت خارجه و نمایندۀ ایالات متحده در سازمان ملل متحد –مارچ تا اگست ۲۰۰۵ – کار کرده است.

XS
SM
MD
LG