لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ تعزیرات بر ضد روسیه را توشیح می کند


قصر سفید می گوید که دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، تعزیرات جدید علیه روسیه را که از سوی سنای امریکا تصویب شده است، توشیح می کند.

قصر سفید با نشر یک اعلامیه گفته است که آقای ترمپ لایحۀ تصویب شدۀ سنای امریکای را مبنی بر وضع تعزیرات جدید علیه روسیه را از مرور کرده است.

در لایحۀ که از سوی سنای امریکا تصویب شده است، کانگرس ایالات متحده را قادر می کند تا مانع آن می شود تا رئیس جمهور ترمپ بتواند تعزیرات علیه روسیه را لغو کند.

برخی از مقامات امریکایی روسیه را به دخالت در انتخابات ۲۰۱۶ ایالات متحده کرده اند، اتهامی که از سوی مسکو رد شده است. با وجود چنین اتهامات، ادارۀ ترمپ مخالف وضع تعزیرات جدید علیه روسیه بوده است. قصر سفید استدلال کرده است که بهبود روابط میان واشنگتن و مسکو، مستلزم انعطاف پذیری است. اما پس از ماه ها تحقیقات در مورد روابط میان مقامات کمپاین انتخاباتی رئیس جمهور ترمپ و برخی از مقامات روسی، اعضای حزب جمهوری خواه و دموکرات در کانگرس ایالات متحده، از وضع تعزیرات جدید برضد روسیه، حمایت کردند.

واکنش روسیه در برابر تعزیرات جدید

پس از وضع تعزیرات جدید علیه روسیه، مسکو نیز خاموش نماند. وزارت خارجۀ روسیه روز جمعه دستور کاهش شمار دیپلومات های امریکایی را در آن کشور صادر کرد و گفت که این اقدام را در واکنش به تعزیرات ایالات متحده علیه روسیه، اتخاذ کرده است.

سرگی لافروف، وزیر خارجۀ روسیه، گفته است که شمار دپلومات های امریکایی در آن کشور به ۴۵۵ نفر کاهش خواهد یافت. مقامات روسیه گفته است که در حال حاضر، ۴۵۵ دپلومات و کارمندان اداری روسیه در سفارت آن کشور مستقر ایالات متحده مصروف کار اند.

تا حال معلوم نیست که به چه تعداد از دپلومات و کارمندان سفارت امریکا در مسکو از دستور وزارت خارجۀ روسیه متاثر خواهند شد. اما احتمال می رود که صد ها نفر از این اقدام روسیه متاثر شوند.

علاوه بر آن، روسیه یک محل تفریحی ایالات متحده را که در نزدیکی مسکو موقیعت دارد، مسدود خواهد کرد.

وزارت خارجۀ روسیه همچنین با نشر یک اعلامیه گفته است که در صورت ضرورت، اقدامات تلافی جویانۀ بیشتر را روی دست خواهد کرد تا منافع ایالات متحده را متاثر کند.

دیمتری پسکوف، سخنگوی کرملین، گفته است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، خود شخصاً تصمیم وزارت خارجه را پذیرفته است.

در مسکو اقدام تلافی جویانۀ مسکو در برابر ایالات متحده مورد استقبال قرار گرفته است.

در ماه دسامبر ۲۰۱۶، باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده، ۳۵ دپلومات روسی را به اتهام مداخلۀ مسکو در انتخابات سال گذشتۀ امریکا، اخراج کرد. اما در آن زمان، آقای پوتین تصمیم گرفت تا از خود واکشن نشان ندهد و دلیل آنرا یک اقدام حسن نیست نسبت به ادارۀ جدید امریکا به رهبری دونالد ترمپ عنوان کرد.

XS
SM
MD
LG