لینک های دسترسی

Breaking News

با نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ امریکا آشنا شوید


جو بایدن (راست) نامزد حزب دموکرات است و دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده تا کنون نامزد پیشتار در میان نامزدان جمهوریخواه است.
جو بایدن (راست) نامزد حزب دموکرات است و دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده تا کنون نامزد پیشتار در میان نامزدان جمهوریخواه است.

پنج سیاستمدار جمهوری‌خواه در حالی برای کسب نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ ایالات متحده تلاش می‌کنند، که جوبایدن، رییس جمهور ایالات متحده نامزد احتمالی حزب دموکرات است و چندین نامزد مستقل نیز به این رقابت پیوسته‌اند.

نامزادان حزب جمهوری‌خواه

دونالد ترمپ

دونالد ترمپ در چهار قضیه، به شمول تلاش برای معکوس کردن نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰، متهم شده است. اما او همواره این اتهامات را رد کرده و به این باور است که این اتهامات حمایت‌اش را در میان مردم تقویت می بخشد.

ترمپ از این قضایا برای افزایش محبوبیت خود در میان جمهوری‌خواهان و جمع‌آوری کمک‌های مالی استفاده کرده و به او کمک کرده تا پیشتاز نامزادان جمهوری خواه باشد. نظر به آخرین نظرسنجی مشترک رویترز و ایپسوس ترمپ ۴۹ در صد نسبت به سایر نامزادان سبقت داشته است.

ترمپ ۷۷ ساله این اتهامات را دسیسهٔ سیاسی برای خنثا کردن تلاش‌های او برای یک دورهٔ چهار ساله دیگر ریاست جمهوری، خوانده است؛ ادعایی که وزارت عدلیهٔ ایالات متحده آن را رد کرده است.

در صورت انتخاب مجدد، ترمپ قول انتقام از دشمنان مورد نظر خود را داده است و به گونهٔ فزاینده لفاظی‌های اقتدارگرایانه را بکار برده است.

او همچنان قول تغییرات گسترده تر را در زمینه‌های از بین بردن خدمات مدنی فدرال و سیاست‌های مهاجرتی سخت‌تر از جمله اخراج دسته‌جمعی و پایان دادن به حق شهروندی از طریق تولد را داده است.

ترمپ تعهد کرده است که بیمهٔ صحی دولتی معروف به "اوباما کییر" را از بین برده و محدودیت‌های سخت‌تری را بر تجارت با چین اعمال کند.

نیکی هیلی

نیکی هیلی ۵۱ ساله، والی پیشین ایالت کارولینای جنوبی و سفیر پیشین ایالات متحده در ملل متحد، بر جوان بودن نسبی خود در مقایسه با بایدن ۸۱ ساله و ترمپ تاکید کرده است.

نیکی هیلی که در یک خانواده مهاجر هندی به دنیا آمده، گفته است که رهبری "نسل نو" باید در واشنگتن آغاز شود.

هیلی در حزب جمهوری خواه به عنوان یک محافظه کار قوی که توانایی پرداختن به مسایل جنسیتی و نژادی را به شیوهٔ معتبرتر از بسیاری از همتایان خود دارد، شهرت پیدا کرده است.

او همچنین خود را به عنوان مدافع سرسخت منافع امریکا در خارج معرفی کرده و استدلال کرده است که شیوه مدیریت ترمپ بیش از حد آشفته و تفرقه‌انگیز است که نمی‌تواند مؤثر باشد.

بر اساس نظرسنجی مشترک رویترز و ایپسوس، او ۱۲ در صد از حمایت مردم برخوردار است. در نظرسنجی‌های ایالتی، او در کارولینای جنوبی و نیوهمشر پیشتاز است.

هیلی در ریاست جمهوری ترمپ با شماری از مقامات اختلاف نظر داشت و زمانی که در سال ۲۰۱۸ حکومت به رهبری ترمپ را ترک کرد، گمانه زنی هایی وجود داشت که در سال ۲۰۲۰ در مقابل دونالد ترمپ خواهد ایستاد یا هم معاون او خواهد شد، اما چنین نشد.

ران دی سانتیس

ران دی سانتیس، والی فلوریدا در مورد چندین موضوع کلیدی اجتماعی مانند سقط جنین خود را در سمت راست ترمپ قرار داده است، اما کمپاین انتخاباتی او مانند سایر نامزادان، در جلب حمایت جمهوری‌خواهان کوتاه آمده و نظر به ترمپ بسیار عقب مانده است.

دی سانتیس براساس نظرسنجی مشترک رویترز و ایپسوس توانسته ۱۱ در صد حمایت را به دست بیاورد. او چندین بار تلاش کرد تا با تغییر کارمندان کمپاین انتخاباتی خود حمایت بیشتر را جلب کند، اما این اقدامات نیز کمک چندانی به تقویت نامزدی او نکرده است.

میزان محبوبیت ران دی سانتیس ۴۵ ساله در نظرسنجی‌های چند ماه قبل بلند بود. ولی اشارهٔ او به جنگ میان اوکراین و روسیه به عنوان یک منازعهٔ ارضی، دیدارهای کم رنگ او با اهداکنندگان ثروتمند و ضعف او در تامین ارتباط فردی با رای دهندگان، به شهرت دی سانتیس آسیب رسانده است.

ویویک راماسوامی

ویویک راماسوامی، سرمایه‌گذار امریکایی یکی دیگر از نامزادان حزب جمهوری‌خواه است. او در سال ۲۰۲۲ شرکتی را تاسیس کرد تا شرکت‌های دیگر را تحت فشار قرار دهد که طرح‌های زیست محیطی، اجتماعی و حاکمیت شرکتی را کنار بگذارند.

این نامزد بیگانه در سیاست تلاش کرده تا با لفاظی‌های مردمی به عنوان جاگزین بالقوه برای ترمپ شود، اما نتوانسته جذابیتی به دست آورد.

راماسوامی ۳۸ ساله از حامیان سرسخت ترمپ بوده و با حملات لفظی در مناظره‌های نامزادان خشم رقبای خود را برانگیخته است.

او از تیوری‌های توطیه حمایت کرده و پیشنهاد می‌کند که یورش حامیان ترمپ در ششم جنوری ۲۰۲۱ بر مقر کانگرس ایالات متحده یک کار داخلی بوده و متعهد شده است که در صورت انتخاب شدن به صفت رییس جمهوری، ترمپ را عفو خواهد کرد.

او در نظرسنجی مشترک رویترز و ایپسوس توانسته چهار در صد حمایت را به دست بیاورد.

آسا هچینسن

آسا هچینسن، والی پیشین ارکنساس در ماه اپریل نامزدی خود را برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری اعلان کرد و از ترمپ خواست تا برای رسیدگی به اتهامات وارده به خودش، از رقابت در انتخابات کنار برود.

هچینسن ۷۳ ساله از تجربه خود به حیث والی یک ایالت محافظه کار به عنوان ثبوتی که می‌تواند سیاست‌های رای دهندگان جمهوری‌خواه از جمله کاهش مالیات و ایجاد شغل، را پیش ببرد، یادآور شده است.

هچینسن تنها در نخستین مناظرهٔ جمهوری‌خواهان واجد شرایط بود و در آخرین نظر سنجی رویترز و ایپسوس با صفر در صد حمایت روبرو شده است.

نامزدان حزب دموکرات

جو بایدن

جوبایدن ۸۱ ساله که در حال حاضر مسن‌ترین رییس جمهور ایالات متحده است، باید رای‌دهندگان را متقاعد کند که برای چهار سال دیگر در مقام ریاست جمهوری استقامت دارد، زیرا نگرانی‌ها در مورد سن و محبوبیت ضعیف او وجود دارد.

متحدان بایدن می‌گویند که او تنها نامزد دموکرات است که می تواند ترمپ را شکست دهد. آخرین نظرسنجی مشترک رویترز وایپسوس نشان می‌دهد که او ۳۵ در صد محبوبیت داشته که تقریباً در سطح حمایت ترمپ است.

بایدن به تاریخ ۲۵ اپریل (پنج ثور) نامزدی‌اش را برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ امریکا اعلام کرد و کاملا هریس، منحیث معاون رییس جمهور در این کارزار رقابت خواهد کرد.

جو بایدن هنگام اعلام نامزدی‌اش در ویدیویی زیر عنوان "آزادی" و با اشاره به حمله مرگبار حامیان ترمپ به تاریخ ششم جنوری ۲۰۲۱ بر مقر کانگرس ایالات متحده، از امریکایی‌ها خواست تا برای حفظ آزادی‌های بنیادی و حمایت از دموکراسی از او پشتیبانی کنند.

با در نظر داشت به دستاوردهای سیاسی داخلی و مشکلات در بخش پالیسی خارجی در دو سال نخست ریاست جمهوری‌اش، به نظر می‌رسد که جو بایدن در داخل حزب دموکرات حریف واقعی نداشته باشد.

گمان می‌رود اقتصاد در کمپاین انتخاب مجدد او فکتور اصلی خواهد بود. در حالی که ایالات متحده از رکود پیش بینی شده فرار کرده و سریعتر از آنچه اقتصاددانان انتظار داشتند در حال رشد است، تورم در سال ۲۰۲۲به بالاترین حد خود در ۴۰ سال گذشته رسید و هزینه غذا و گاز بر رای دهندگان سنگینی می کند.

بایدن رهبری واکنش‌های شدید دولت های غربی به حمله روسیه به اوکراین را برعهده داشته و متحدان خود را به تحریم مسکو و حمایت از کیف ترغیب کرده است و از اسراییل در درگیری با حماس در غزه حمایت کرده است.

با این حال، او با انتقاد شدید برخی از هم حزبی‌هایش به دلیل عدم حمایت از درخواست‌ها برای آتش‌بس در سرزمین فلسطین، جایی که مقامات صحی غزه می‌گویند بیش از ۲۳هزار نفر کشته شده‌اند، با انتقاد شدید روبرو شده است.

مدیریت سیاست مهاجرتی بایدن از سوی جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها مورد انتقاد قرار گرفته است، زیرا عبور پناهندگان از مرز مکسیکو به داخل ایالات متحده در زمان حکومت بایدن به بالاترین حد خود رسیده است.

مارین ویلیمسن

مارین ویلیمسن، نویسندهٔ مشهور دومین مبارزه خود را برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری با شعار "عدالت و عشق" آغاز کرده است.

ویلیمسن ۷۱ ساله در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری ۲۰۲۰به عنوان یک دموکرات نامزد شد اما قبل از برگزاری انتخابات از رقابت کنار رفت. او آخرین کارزار انتخاباتی خود را در ۲۳ مارچ آغاز کرد و در انتخابات مقدماتی ایالت نیوهمشر در رای گیری شرکت خواهد کرد.

دین فلیپس

دین فلیپس، قانونگذار کمتر شناخته شدهٔ کانگرس ایالات متحده از ایالت مینی سوتا، در ماه اکتوبر نامزدی خود را اعلام کرد و گفت که معتقد نیست رییس جمهور بتواند یک دوره دیگر را برنده شود.

این تاجر میلیونر ۵۴ ساله و یکی از بنیانگذاران شرکت "جیلیتو" نامزدی خود را در یک ویدیوی یک دقیقه‌‌ای که در فضای مجازی منتشر شد، اعلام کرد و گفت: "چالش هایی داریم... ما این اقتصاد را ترمیم خواهیم کرد و ما امریکا را تعمیر خواهیم کرد."

نامزدهای مستقل

رابرت اف کیندی جونیر

رابرت اف کینیدی جونیر ۶۹ ساله، یک فعال ضد واکسین، پس از اینکه ابتدا بایدن را برای نامزدی دموکرات‌ها به چالش کشید، به عنوان یک نامزد مستقل در انتخابات شرکت می کند، هرچند در نظرسنجی‌ها بسیار عقب است.

اما نظرسنجی‌های اخیر رویترز و ایپسوس نشان می‌دهد که کینیدی می‌تواند در انتخابات ریاست‌جمهوری بیش از ترمپ به بایدن آسیب برساند، زیرا در نظرسنجی‌های اخیر ۱۸ در صد حمایت پاسخ دهندگان را بدست آورده است.

او پسر سناتور امریکایی رابرت اف کینیدی است که در سال ۱۹۶۸ در جریان نامزدی خود برای ریاست جمهوری ترور شد. حساب انستاگرام کینیدی به دلیل انتشار اطلاعات نادرست در مورد واکسین‌ها و همه‌گیری کووید۱۹ مسدود شده بود، اما بعداً مجدداً فعال شد.

کرنل وست

این فعال سیاسی و فیلسوف در ماه جون گفت که یک کمپاین متفاوت را برای ریاست جمهوری آغاز خواهد کرد که احتمالاً برای رای دهندگان مترقی و با گرایش دموکرات جذاب خواهد بود.

وست، ۷۰ ساله، ابتدا به عنوان نامزد حزب سبز نامزد شد، اما در ماه اکتوبر گفت که مردم "خواهان سیاست‌های خوب بر سیاست حزبی هستند" و نامزدی خود را به عنوان یک نامزد مستقل اعلام کرد. او قول داده است که فقر را پایان دهد و مسکن را برای مردم تامین کند.

جیل استاین

جیل استاین، از حزب سبز که یک داکتر است دموکرات‌ها را متهم کرده که به وعده‌های خود "برای کارگران، جوانان و تغییرات اقلیم بارها و بارها خیانت کرده‌اند - در حالی که جمهوری‌خواهان حتا چنین وعده هم نمی‌کنند."

استاین ۷۳ ساله ، پس از پیروزی غافلگیرکننده ترمپ در سال ۲۰۱۶، میلیون‌ها دالر برای بازشماری آرا جمع آوری کرد. ادعاهای او تنها یک بررسی انتخاباتی در ایالت ویسکانسن را به همراه داشت که نشان می‌داد ترمپ پیروز شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG