لینک های دسترسی

Breaking News

سپینکس مشت‌زنی که محمد علی را شکست داد کی بود؟


سپینکس در هشتمین رقابت حرفه‌ای مشت‌زنی محمد علی را شکست داد
سپینکس در هشتمین رقابت حرفه‌ای مشت‌زنی محمد علی را شکست داد

لیون سپینکس، برندۀ مدال طلای المپیک و کسی که یکبار با شکست دادن محمد علی و کسب لقب قهرمانی سنگین وزن مشت‌زنی جهان را شوکه کرده بود، شام جمعه پنجم فبروری به سن ۶۷ سالگی درگذشت.

سپینکس که در سال‌های اخیر بیش از حد الکول می‌نوشید، از چند سال به اینسو با سرطان پروستات دست و پنجه نرم می‌کرد.

شاید نام سپینکس برای بسیاری‌ها ناآشنا باشد، اما این مشت‌زن امریکایی در سال ۱۹۷۸ در یک رقابتی که تا روند ۱۵ رسید، توانست محمد علی، قهرمان جهان را شکست دهد.

درست هفت ماه پس از آن رقابت، سپینکس و علی در ورزشگاه سوپردوم شهر نیواورلیان در مقابل چشمان ۷۲ هزار تماشاچی و ۹۰ میلیون بینندۀ تلویزیون برای بار دوم مصاف هم دادند.

اما اینبار در مقابل علی شکست خورد و نتوانست لقب قهرمانی سنگین‌وزن مشت‌زنی جهان را برای حتا یکسال در کارنامۀ خود نگه‌دارد.

سپینکس در بازی‌های المپیک ۱۹۷۶ در مونتریال کانادا با شکست دادن سیکستو سوریای کیوبایی مدال طلای المپیک را برای ایالات متحده کمایی کرد.

سپینکس که تا اواخر دهۀ ۱۹۹۰ کماکان مشت‌زنی می‌کرد و عاید سرشاری را نیز کمایی کرده بود، زمانی به شدت مفلس شد و به صفت متولی و صفاکار یک انجمن ورزشی در ایالت نبراسکا کار می‌کرد.

سپس سپینکس به گروهی از ورزشکاران پیشین پیوست که در یک مرکز تحقیقی طبی در لاس ویگاس زیر مطالعه قرار داشتند. داکتران تشخیص دادند که سپینکس هم به دلیل ضربات سنگین مشت به سرش و هم به خاطر زیاده نوشی الکول دچار صدمات مغزی شده است.

لیون سپینکس در آغاز مشت‌زنی حرفه‌ای درخشش ویژه داشت و شش رقابت نخست را برنده شد و در رقابت هفتم با سکات لیدوکس مساوی شد. او در هشتمین رقابت حرفه‌ای مشت‌زنی به مصاف محمد علی رفت.

سپینکس در ۱۱ جولای ۱۹۵۳ در سنت لویس به دنیا آمده و با برادرش مایکل که وی نیز زمانی قهرمان سنگین وزن مشت‌زنی بود، در فقر و تنگدستی بزرگ شدند.

هر دو برادر به ورزش مشت‎زنی رو آوردند تا اینکه در المپیک ۱۹۷۶ هر دو در وزن‌های مختلف، برندۀ مدال طلا شدند.

مایکل سپینکس، برادر لیون در سال ۱۹۸۵ زمانیکه لقب قهرمانی سنگین وزن مشت‌زنی را داشت در شهر اتلانتیک سیتی ایالت نیوجرسی به مصاف مایک تایسن رفت و فقط در ۹۱ ثانیه مغلوب شد.

XS
SM
MD
LG