لینک های دسترسی

Breaking News

فقیر صحرا‌نشین و سه دهه تکیه بر کرسی سنای امریکا؛ هری رید کی بود؟


هری رید کسی است که برای بیشترین مدت سناتور ایالت نوادا در کانگرس امریکا بوده است

هری رید، رییس پیشین اکثریت مجلس سنای امریکا روز سه شنبه ۲۹ دسمبر به عمر ۸۲ سالگی درگذشت.

او به صفت عضو دموکرات حدود سه و نیم دهه عضو کانگرس امریکا بود و زمانی که رهبری اکثریت دموکرات مجلس سنا را به عهده داشت، با حل بن‌بست‌های بزرگ سیاسی در واشنگتن اعتبار فراوانی کسب کرد.

لاندرا همسر هری رید با نشر بیانیه‌ای گفته است که همسرش پس از مجادلۀ طولانی با سرطان پانقراس تسلیم مرگ شد.

در پی نشر خبر مرگ هری رید، جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده با نشر بیانیه‌ای گفته است: "افتخار خدمت با شماری از بهترین رهبران اکثریت مجلس سنا را در تاریخمان داشته ام. هری رید یکی از آنان بود. برای هری، قدرت به مفهوم قدرتمند بودن نبود بلکه قدرت برای خدمتگزاری درست به مردم بود."

کاملا هریس، معاون ریاست جمهوری امریکا نیز ناوقت شام سه شنبه با نشر بیانیه‌ای گفت که امریکا یک خدمتگزار محترم مردم را از دست داد. خانم هریس با تمجید از تواضع این قانونگذار پیشین گفت: "او [رید] همواره برای خانواده‌های کارگر و فقیر مبارزه کرد."

به صفت رهبر اکثریت دموکرات در مجلس سنا، هر رید نقش عمده در تصویب لایحۀ پیشنهادی مراقبت‌های صحی براک اوباما، رییس جمهور پیشین ایالات متحده داشت. هری رید در سال ۲۰۱۶ از کرسی مجلس سنا بازنشسته شد.

آقای اوباما روز سه شنبه آخرین نامه‌ای را که به هری رید نوشته بود در شبکه‌های اجتماعی نشر کرد. او در این نامه هری رید را "رهبر بزرگ سنا" خوانده و گفته است که بیش از حد انتظار از وی سخاوتمندی دیده است. آقای اوباما به هری رید نگاشته است: "اگر تشویق شما نمی‌بود من هرگز رییس جمهور نمی‌شدم و کارهایی را که انجام دادم، بدون مهارت و عزم شما انجام داده نمی‌توانستم."

مچ مک‌کانل، رهبر پیشین اکثریت جمهوریخواه در مجلس سنای امریکا که در سال ۲۰۱۲ هری رید را لقب "بدترین رهبر مجلس سنا" داده بود، پس از مرگ وی با نشر بیانیه‌ای گفت: "ماهیت وظایف هری و من، مکرراً به مناقشه و گاهی نزاع شدید بر مسایل سیاسی و پالیسی می‌کشاند. اما هرگز شک نداشته ام که هری همواره آنچه را انجام می‌داد که با اشتیاق و عمیقاً حس می‌کرد که برای نوادا و کشور مان درست بود."

شرح کوتاه زندگی

هری رید در دوم دسمبر ۱۹۳۹ در یک خانوادۀ فقیر در یک شهرک کوچک صحرایی ایالت نوادا زاده شد. پدرش تا صنف هشت مکتب درس خوانده بود و کارگر معدن بود و مادرش نیز مکتب را به اتمام نرسانده بود.

خانوادۀ رید زمانی در یک کلبۀ کوچک چوبی و بدون داشتن امکانات ابتدایی چون آب گرم و تلیفون زندگی می‌کردند. او در مکتبی در فاصلۀ ۶۴ کیلومتری منزلش درس می‌خواند و آخر هفته‌ها زمانی که روزهای رخصتی را به خانه برمی‌گشت در کنار جاده می‌ایستاد تا راننده‌گانی که در مسیر منزلش حرکت می‌کنند او را سوار موتر کنند.

هری رید در جوانی و زمانیکه متعلم مکتب و سپس محصل پوهنتون بود، به گونۀ آماتور مشت‌زنی می‌کرد.

هری رید در سال ۱۹۶۱از پوهنتون ایالتی یوتا فارغ شد. سپس شامل فاکولتۀ حقوق پوهنتون جورج واشنگتن در واشنگتن دی سی شد و در زمان تحصیل هر شب به صفت نگهبان در مقر کانگرس ایالات متحده وظیفه اجرا می‌کرد.

پس از فراغت از پوهنتون جورج واشنگتن، هری رید دوباره به نوادا رفت و در چندین دفتر ایالتی کار کرد.

هری رید نخست در سال ۱۹۸۲ به صفت نمایندۀ نوادا در مجلس نمایندگان کانگرس امریکا راه یافت و سپس از سال ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۶ سناتور آن ایالت در کانگرس بود.

XS
SM
MD
LG