لینک های دسترسی

بیستمین سفر کرزی سیاست پاکستان را تغییر خواهد داد؟


بیستمین سفر حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان به پاکستان در حالی به پایان رسید که نتایج آن، دست کم بطور رسمی، تا حال اعلان نشده است.

در بیشتر از دوازده سال گذشته و در جریان دها ملاقات رسمی و سری در نقاط مختلف جهان، رئیس جمهور کرزی از مقامات پاکستانی یک درخواست اساسی داشته است: از طالبان جنگجو حمایت تانرا متوقف سازید.

مقام های پاکستانی بارها تاکید ورزیده اند که از روند صلح در افغانستان صادقانه حمایت می ورزند و با طالبان هیچ رابطه یی پنهانی ندارند – گفتاری که مقام های افغان به آن بی باورند.

با پایان بیستمین و شاید آخرین سفر رئیس جمهور کرزی به پاکستان، آیا آرمان دیرینهء او برآورده شده است؟

پاسخ معید یوسف، پژوهشگر مسایل پاکستان در انستیتوت صلح ایالات متحده به این پرسش منفی است.

"بسیاری از تصامیم و به ویژه مسایل مربوط به افغانستان بخاطر ماهیت موضوع، توسط نهاد های نظامی پاکستان گرفته می شود. دقیقاً نمی دانم که سفر اخیر آقای کرزی چه تاثیری روی سیاست گذاری های اردو در قبال افغانستان خواهد داشت. از سوی دیگر موقف آقای کرزی در قبال پاکستان و منطقه نیز باید واضح باشد."

این تحلیلگر پاکستانی الاصل به صدای امریکا گفت نمی توان توقع برد که سیاست شصت ساله پاکستان برای افغانستان را، یک شبه تغییر داد.

امید به تغییر

حسیب همایون، عضو حرکت افغانستان ۱۴۰۰ سفر اخیر رئیس جمهور کرزی به پاکستان را با دید مثبت می نگرد. آقای همایون گفت نواز شریف، صدراعظم پاکستان فرصت خوبی برای یک آغاز نو با افغانستان را دارد.

او گفت "نواز شریف دوباره به قدرت آمده وعلاقمندی نشان داده تا با دولت افغانستان رابطۀ گسترده تری داشته باشد...یک بحث دیگری که مطرح است اینست که پاکستان دارد تازه پی می برد که مار هایی را که آنها در آستین داشته حال در گردن خود آنها آویخته است."

نواز شریف در اوایل دهه نود میلادی در ایجاد حکومت موقت مجاهدین در افغانستان، نقش مرکزی ایفا کرد.

رئیس جمهور کرزی گفته است امیدهای زیادی به رهبری آقای شریف بسته است تا با همکاری راستین با دولت افغانستان، دامنه افراطیت خشونتبار و بی ثباتی را در منطقه برچیند.

آخرین خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان در ارتباط با سفر آقای کرزی به پاکستان هم با این امیدواری پرداخته است: انتظار می رود که جانب پاکستانی روی فیصله های که در این مذاکرات صورت گرفته است، اقدامات مشخص و عملی را انجام دهد.
XS
SM
MD
LG