لینک های دسترسی

Breaking News

جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ و مشکل شهروندان مصر، اسراییل و هم‌جنسگرایان


قطر، میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ فوتبال تا هنوز هیچ تمایلی به صدور ویزه به علاقمندان اسراییلی این جام نشان نداده است.

در فهرست آنلاین متقاضیان ویزۀ قطر، جز اسراییل که دوحه آن را به رسمیت نمی‌شناسد، نام ۲۴۴ کشور و قلمرو جهان درج است.

یک نهاد مشورتی مستقر در بریتانیا با نشر گزارشی زیر نام "جام جهانی ۲۰۲۲ فیفا: خطر اعتماد و تضمین" گفته است که محدودیت صدور ویزۀ قطر به شهروندان اسراییل از جون ۲۰۱۹ به اینسو نافذ شده است.

نهاد مشورتی (Cornerstone Global Associates) در این گزارش گفته است که شهروندان مصر و هم‌جنسگرایان نیز در زمرۀ کسانی اند که با مشکل روبرو اند.

شهروندان مصر به خاطر حمایت دولت شان از سعودی، امارات و بحرین و وضع محدودیت بر قطر و همجنسگرایان نیز به خاطر ممنوع و جرم بودن هم‌جنسگرایی در قطر با مشکل ویزه روبرو خواهند بود.

نهاد مشورتی (Cornerstone Global Associates) هشدار داده است که چنین وضع محدودیت، پابندی قطر را به کود اخلاقیات فدراسیون جهانی فوتبال زیر سوال می‌برد.

در این گزارش آمده است چند ماه پیش، اکبر الباکر، رییس خط هوایی قطر نیز با اشاره به مصر گفته بود که قطر به "دشمنان خود" ویزه نمی‌دهد.

قطر در زمان داوطلبی برای میزبانی جام جهانی تعهد کرده بود که افزون بر فراهم کردن سهولت ویزه، برای یهودهای علاقمند این جام، غذاهای سنتی از جمله گوشت کوشر تهیه خواهد کرد.

در اکتوبر ۲۰۱۷ نیویارک تایمز از قول حسن الذوادی رییس کمیتۀ عالی قطر برای برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ گزارش داد که در پاسخ به پرسشی در مورد امکان اشتراک هواداران اسراییلی این جام گفت: "همگان را خوش آمدید می‌گوییم. پاسخ ساده و مشخص است. از همه استقبال می‌شود".

آقای الذوادی همچنان حضور علاقمندان همجنسگرای فوتبال را در ستدیوم های قطر نفی نکرده و گفته بود "ما یک ملت محافظه کاریم. ابراز تمایل جنسی در محضر عام در فرهنگ ما جا ندارد. همگان به قطر آمده می‌توانند، اما باید فرهنگ مان را احترام بگذارند".

XS
SM
MD
LG