لینک های دسترسی

Breaking News

آغاز روند تخلیۀ پایگاه‌های نظامی امریکا در افغانستان


فرمانده ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان می­‌گوید که روند غیررسمی انتقال و تخلیه پایگاه­‌های نظامی خارجی در افغانستان آغاز شده است.

سکات میلر روز یکشنبه ۲۵ اپریل (پنجم ثور) در کابل به خبرنگاران گفت که قبل از خروج کامل نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان، تمامی پایگاه‌­ها به نظامیان افغان تسلیم داده می­‌شود.

آقای میلر گفت: "ما تمامی پایگاه­‌های نظامی را به قوای افغان تسلیم می­‌کنیم. روند تخلیه برخی از پایگاه‌­ها آغاز شده است."

قرار است روند رسمی خروج نظامیان امریکایی و ناتو از افغانستان تا پنج روز دیگر یعنی اول می آغاز شود و تا ۱۱سپتمبر سال روان میلادی ادامه یابد.

جنرال میلر از افزایش خشونت­‌ها ابراز نگرانی کرد و گفت که اگر طالبان به نظامیان ناتو در جریان روند خروج حمله کنند با "پاسخ سخت" روبرو خواهند شد.

با آنکه قطع رابطۀ طالبان با گروه القاعده یکی از شرایط اساسی خروج نظامیان خارجی از افغانستان است، به گفتۀ آقای میلر طالبان هنوز با شبکه القاعده در ارتباط اند.

جنرال میلر گفت که اگر طالبان خشونت­‌ها را افزایش دهند تاثیر منفی روی روند صلح می­‌گذارد و به گفته او، اگر پس از خروج کامل نظامیان بین‌­المللی، خشونت­‌ها افزایش یابد برای "منطقه خطرناک خواهد بود."

پیش از این، حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان گفته بود که در جریان روند انتقال نظامیان خارجی از افغانستان، به ارزش یک میلیارد دالر تجهیزات به نیروهای افغان تسلیم داده می‌­شود.

در حال حاضر حدود ده هزار نظامی امریکایی و ناتو در افغانستان حضور دارد.

XS
SM
MD
LG