لینک های دسترسی

Breaking News

ولسی جرگه: تا تکمیل نشدن تمام نامزد وزیران، رای اعتماد نمی‌دهیم


در حال حاضر هفت وزارت از سوی سرپرستان اداره می‌شود

ولسی جرگۀ افغانستان امروز اعلام کرد تا زمانی که تمام نامزدوزیران به این مجلس معرفی نشود، تصمیم در مورد سه نامزد وزیر معرفی‌شده را شامل آجندا نمی‌سازند.

حکومت افغانستان، اخیراً سه نامزد وزیر را برای وزارت‌ها معادن و پترولیم، کار و امور اجتماعی و دفاع به ولسی جرگه معرفی کرده است.

ولسی جرگه افغانستان از دیر زمانی شکایت دارد که رییس جمهور، برخلاف قانون که مدت زمان برای سرپرست‌ها معلوم است، وزارت‌ها را توسط سرپرستان اداره می‌کند.

امروز، در جلسه علنی ولسی جرگه، موضوع سرپرست‌ها دوباره ازسوی وکلا مطرح شد و از بی‌اعتنایی رییس جمهور به قوانین و تقاضای خانه ملت مبنی بر عدم معرفی وزرای جدید به جای وزرای سلب صلاحیت شده سخن به میان آمد.

آنان فیصله کردند که ولسی جرگه معرفی قسمی یا جزوی کابینه را برای کسب رای اعتماد قبول ندارند؛ مگر این که تمامی نامزد وزیران به جای سرپرستان معرفی شوند.

عبدالروف ابراهیمی، رئیس مجلس امروز دوشنبه در پایان وقت امتیازی در بخش نتیجه گیری اظهارات نمایندگان مردم در مجلس گفت "هیأت اداری با توجه به روحیه عمومی مجلس و خواست همۀ شما، تا زمان تکمیل‌شدن کابینه یعنی تا وقتی که تمام نامزد وزرا به جای سرپرست‌ها معرفی نشوند، مجلس موضوع رای اعتماد این سه تن نامزد وزرای معرفی شده را در اجندا نمی‌گیرد".

رئیس مجلس، خطاب به رییس جمهور غنی گفت که هر چه زودتر بقیه نامزد وزرا را برای کسب رأی اعتماد به مجلس معرفی کند.

در پاسخ به این خواست مجلس، دواخان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری گفت که دولت اراده قوی دارد که به جای تمامی وزرای سرپرست، افراد و چهره‌های جدید را معرفی می‌کند.

او افزود "درهمین سلسله بود که سه تن را به مجلس معرفی کرده است و مصمم است بقیه وزرا نیز به زودی به پارلمان معرفی شوند".

هنوزهفت وزارت به شمول وزارت دفاع و خارجه توسط سرپرستان اداره می‌شود.

اما نرگس نهان برای وزارت معادن و پترولیم، فیض‌الله ذکی، به وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین، جنرال طارق‌شاه بهرامی، برای وزارت دفاع افغانستان برای گرفتن رأی اعتماد به ولسی جرگه معرفی شده اند.

  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG