لینک های دسترسی

Breaking News

ولسی جرگۀ افغانستان طرح بودجه سال مالی ۹۷ را رد کرد


ولسی جرگۀ افغانستان، به دلیل نامتوازن بودن بودجه ولایات، شمولیت برخی واحدهایی که هنوز در این مجلس تصویب نشده اند و ایجاد بست‌های غیرضروری در برخی ادارات، امروز چهارشنبه طرح بودجۀ سال مالی ۱۳۹۷ را با اکثریت آرا رد کرد.

در طرح بودجۀ سال مالی ۹۷، بودجۀ عادی بیش از ۲۶۷ میلیارد افغانی و بودجۀ انکشافی حدود ۹۴ میلیارد افغانی پیش‌بینی شده است.

در جلسۀ امروز ۱۲۰ تن از اعضای ولسی جرگه حاضر بودند که از این میان ۱۱۵ تن به طرح بودجه رأی منفی دادند. اما مشرانو جرگۀ افغانستان قبلاً این طرح را تأیید کرده بود.

به گفتۀ نمایندگان مردم در ولسی جرگه، طرح بودجه سال مالی ۹۷، ناقص و غیرمعیاری است و برخی پروژه‌هایی که امکانات تطبیق آن در ولایات ناامن وجود ندارد، در این طرح جا داده شده است.

در واکنش به رد طرح بودجه، وزارت مالیۀ افغانستان گفت که بودجه سال مالی ۹۷ متوازن، شفاف، پاسخگو و با اعتبار بوده که با درنظرداشت وضعیت، مؤثریت و امکانات مالی تهیه شده بود.

اجمل حمید عبدالرحیم‌زی، سخنگوی این وزارت گفت "ما با وکلای معزز پارلمان، مطابق تقسیم‌اوقات خاص از نزدیک کار می‌نماییم تا نظریات و پیشنهادات آنها با درنظرداشت منافع ملی، امکانات مالی و قوانین نافذه کشور در بودجه در نظر گرفته شود".

آقای عبدالرحیم‌زی، از ولسی جرگه خواست که مطابق قانون اساسی باید بودجه سال مالی آینده را به وقت معین آن تصویب کنند تا از تأخیر تطبیق پروژه‌های انکشافی جلوگیری شود.

این در حالی است که بر اساس بنیاد گزارش دیدبان شفافیت افغانستان که اخیراً نشر شد، بودجه انکشافی در طرح بودجه سال مالی ۹۷ خورشیدی، ۴۲ درصد کاهش یافته است.

این نهاد انتقاد کرده است که حکومت به جای بلندبردن ظرفیت‌ها برای مصرف بودجه انکشافی، مقدار آن را کاهش داده است.

XS
SM
MD
LG