لینک های دسترسی

Breaking News

اولین ثمر تلاش یک نهاد آموزشی برای خودکفایی زنان


مسوولان یک نهاد آموزشی در ولایت هرات ادعا می کنند که برای اولین بار و بدون کمک موسسات تمویل کننده موفق شده اند تا برای شماری از زنان و دختران بی بضاعت و بیسواد این ولایت حرفه و فن را آموزش داده و فرصت های شغلی ایجاد کنند.

مقامهای محلی ولایت هرات نیز راه اندازی چنین برنامه هایی را راهکاری موثر برای حضور هر چه بیشتر زنان در جامعه عنوان میکنند.

نهاد اجتماعی فرهنگی انکشاف مهارت های زنده گی ، سه سال پیش کار خود را در ولایت هرات آغاز کرد.

این نهاد توسط یک زن و برای اموزش دادن مهارت های شغلی به زنان و دخترانی که از نگاه اقتصادی و یا تحصیلی در سطح پایینتری به سر میبرند ایجاد شده است.

لینا شفق رییس این نهاد به رادیو آشنا صدای امریکا گفت امروز برای اولین بار 18 نفر از دختران و زنانی که بین 14 تا 35 سال سن دارند توانسته اند از اولین برنامه آموزشی این نهاد سند فراغت بدست آورند.

خانم شفق افزود: "این کورس شش ماهه بود و امروز 18 نفر فارغ میشوند و هدف اصلی اینست که بتوانند زنان یک حرفه و مهارتی را یاد بگیرند تا بتوانند از طریق ان خود و خانواده خود را تمویل نمایند، از کارهای کوچک مثلا دوخت و دوز لباس های اعضای فامیل در خانه گرفته تا کارهای بزرگ که تولیدات در بازار باشد."

خانم شفق همچنان میگوید تصمیم دارد تا این برنامه را برای دراز مدت و بدون کمک موسسات تمویل کننده بمنظور خودکفایی زنان بی بضاعت در هرات ادامه دهد.

بعضی از صنایع دستی زنان آموزش دیده در هرات
بعضی از صنایع دستی زنان آموزش دیده در هرات
شفق گفت: "آرزوی من این بود که یک نهادی را تاسیس بکنم تا بتوانم از طریق خود جوانان و مردان وزنان افغان انرا پیش ببریم و مدت سه سال میشود که اینکار را کردیم و بیشتر مصارف انرا خودم میپردازم و بر این باورم که نباید همیشه منتظر نهادها و دونرهای خارجی باشیم."

مکیه، یک تن از زنان اشتراک کننده در این برنامه می گوید حالا این توانایی را دارد که همانند مردان در بازار کارهای تولیدی خود را عرضه و بفروش برساند.

مکیه گفت: "مدت شش الی هفت ماه اینجا محصل بودم و اموزش خیاطی به همراه اموزش روان شناسی را به ما میدادند و حالا میتوانم برای هر کسی لباس تهیه کنم و به نظر من باید در جامعه امروز افغانستان همه باید یک کار و حرفه ای را یاد داشته باشند و توصیه من اینست که خانواده ها دختران خود را در خانه قید نکنند و اگر از درس باز مانده اند بگذارند در چنین مراکزی بیایند و اموزش ببینند."

از سوی دیگر محبوبه جمشیدی رییس امور زنان ولایت هرات، تدویر چنین برنامه هایی را گامی ارزنده برای تبارز نقش زنان در جامعه میخواند.

خانم جمشیدی گفت: "دوره های اموزشی در ولایت هرات نتیجه خوبی داده و اینها باعث میشود تا زنان به زیور دانش ساخته و اراسته شوند و بعد بحیث یک قشر موثر در جامعه عرض اندام نمایند و جایگاه خود را تثبیت کنند."

هم اکنون نزدیک به 300 دختر و پسر جوان دیگر نیز برای فراگیری فرصت های شغلی مختلف در این مرکز در حال اموزش می باشند.
XS
SM
MD
LG