لینک های دسترسی

Breaking News

نامۀ سر گشادۀ زنان و جوانان افغان؛ به عقب بر نمی گردیم


دو تن از نویسندگان شهیر بین المللی، در یک نامۀ سرگشاده، نگرانی شان را به خاطر عدم موجودیت زنان و جوانان افغان، در مذاکرات صلح میان ایالات متحده و طالبان ابراز داشته اند.

ارونداتی روی و مارگریت اتوود، در میان یک گروه از نویسندگان و فعالان بین المللی، از نامۀ بیش از ۶۰۰ زن و جوان افغان حمایت کرده اند که در آن نامه از ادعاهایی پشتیبانی کرده اند که گفته می شود مذاکرات صلح امریکا با گروه طالبان، صدای زنان افغان را نادیده گرفته و دست آورد های حقوق زنان را در افغانستان با خطر مواجه می سازد.

این دو نویسنده که کتاب هایشان جوایز بین المللی را اخذ کرده در این نامه که در صفحه ای انترنیتی گاردین به نشر رسیده، در همسویی با صد ها زن و جوان افغان، "خواهان همبستگی سرتاسری برای زنده نگهداشتن صدای زنان" شده اند.

در نامه نگاشته شده است "ما زنان افغانستان عقب نخواهیم گشت. تاریخ درس های خونین نشان داده که نمی توانید بدون همه شمول بودن، صلح را احیا کنید."

دراین نامه که توسط سایر شخصیت های بین المللی به شمول خالدحسینی نویسندۀ افغان، کارگردان های فلم، فلم نامه نویس ها و نویسندگان کتاب نیز امضا شده است، در بارۀ مذاکرات کنونی میان ایالات متحده، حکومت افغانستان و گروه طالبان ابراز "نگرانی" شده است.

در این نامه آمده است که در مذاکرات {صلح میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان}، "بخش وسیع جامعۀ افغانستان، به شمول زنان و جوانان افغان، ساختار های دموکراتیک، حکومت و نهاد های افغانستان شامل نبوده است."

زنان و جوانان افغان، نویسندگان، فلم سازان و فعالان بین المللی جامعه مدنی در حالی نگرانی شان را از همه شمول نبودن مذاکرات میان امریکا و گروه طالبان بیان می دارند که سه‌شنبه هفتم حوت، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان با هیات طالبان به شمول ملا عبدالغنی برادر، دیدار کرد.

XS
SM
MD
LG