لینک های دسترسی

Breaking News

سارنوالی‌های مبارزه با خشونت علیه زنان در ۳۴ ولایت فعال اند


لوی سارنوالی افغانستان اعلام کرد که سارنوالی‌های مبارزه با خشونت علیه زنان در سراسر افغانستان فعال شده و با این کار، دسترسی زنان به عدالت نسبت به گذشته نیز افزایش یافته است.

سینا شنا منصور، معین لوی سارنوالی در بخش مبارزه با خشونت علیه زنان، روز دوشنبه هنگام ارائه کارکرد این اداره در هشت ماه سال روان خورشیدی، گفت، مشورۀ حقوقی به زنان، دسترسی زنان به عدالت، پیگیری جدی قضایای خشونت علیه زنان، سهیم‌ساختن زنان در لوی سارنوالی به منظور ریشه‌کن ساختن خشونت علیه زنان، از وظایف و مسؤولیت‌های اساسی این سارنوالان است.

بر بنیاد آمار لوی سارنوالی، در حال حاضر نزدیک به ۲۵۰۰ سارنوال در سراسر افغانستان فعالیت می‌کنند که از این میان ۱۷ درصد شان را سارنوالان زن تشکیل می‌دهند.

از سوی دیگر، جمشید رسولی سخنگوی این اداره گفت که به شمول کابل، در سراسر افغانستان ۴۳ سارنوالی خشونت علیه زنان فعالیت دارند.

او افزود "ما در گذشته در هفت یا هشت ولایت سارنوالی‌های مبارزه با خشونت علیه زنان داشتیم، اکنون در ۳۴ ولایت این سارنوالی‌ها کار می‌کنند، یافته‌های ما نشان می‌دهد که دسترسی زنان به عدالت بیشتر شده به همین دلیل بررسی و رسیدگی به قضایای زنان افزایش یافته است".

این در حالی است که قبل از این، نبود این سارنوالان از دید مدافعان حقوق زن، یکی از دلایل عدم رسیدگی به خشونت علیه زنان بود.

رسیدگی قضایای خشونت علیه زنان

بر اساس ارقام لوی سارنوالی، در هشت ماه گذشته بیش از ۱۷۲۰ دوسیۀ مربوط به خشونت علیه زنان رسیدگی شده است.

معین لوی سارنوالی در بخش مبارزه با خشونت علیه زنان گفت، ۷۰ قضیه قتل، ۶۶ قضیۀ مجبورساختن به خودکشی، ۱۴۷ قضیه تجاوز جنسی، ۶۲ قضیه کار اجباری، ۴۶ قضیه مجروحیت، ۲۱ قضیه نکاح اجباری، ۲۱ قضیه انزوای اجباری، ۱۳ قضیۀ مجبورنمودن به فحشا، ۹ قضیه خرید و فروش شامل این دوسیه‌ها است.

همچنان، ۹۹۵ قضیه لت و کوب، ۱۲۴ قضیه دشنام و تحقیر، ۱۱۵ قضیه آزار و اذیت، و برخی قضایای دیگر شامل این دوسیه‌های است که در جریان هشت ماه گذشته از سوی سارنوالی‌های منع خشونت علیه زنان رسیدگی شده است.

این در حالی است که کمیسیون حقوق بشر افغانستان، در ده ماه نخست سال ۲۰۱۷ در سراسر این کشور ۳۷۷۸ قضیۀ خشونت علیه زنان را ثبت کرده است.

XS
SM
MD
LG