لینک های دسترسی

محرم، فرصتی برای عزاداری و تبلیغ به شرکت در انتخابات


شورای علمای بامیان و ملا امامان مساجد با درک این واقعیت که گفتار عالمان دینی درجامعه اسلامی افغانستان تأثیر بسزایی درجهت دهی افکار مردم داشته است، تصمیم گرفته اند تا در ایام ماه محرم آگاهی مردم را در زمینه های حقوق زن، حقوق طفل، حقوق بشر و اشتراک مردم در انتخابات سال آینده بالا ببرند.

اعضای شورای علمای بامیان طی قطع نامه ای گفته است که عالمان دین درایام محرم وعاشورا درتمامی منابر، مساجد وتکیه خانه های این ولایت به دفاع از حقوق بشرومحرومیت های زنان واطفال درجامعه افغانستان بیشتربرای مردم تذکردهند.

محمد سجاد محسنی سخنگوی شورای علمای بامیان دراین باره به رادیوآشنا صدای امریکا گفت "شورای علمای این ولایت درآغازماه محرم تصیم گرفته است که ازطریق 250 تا 300 تن ازعالمان دینی ومبلغینی که درمراسم عاشورا در حدود 300 مسجد ومنبر سخنرانی می کنند، در مورد رعایت حقوق زنان، حقوق اطفال، حقوق بشر آگاهی های لازم را به گوش مردم برسانند".

در قطع نامه ای که ازسوی این شورا به نشر رسیده است در یکی ازماده های آن از جوانان خواسته شده است تا به جای قمه و زنجیر زدن که سبب جاری شدن خون می گردد بهتراست آنان خون خود را به نیازمندان اهدا کنند.

آقای محسنی دراین مورد افزود "به جای اینکه جوانان توسط قمه وزنجیرخود را خون آلود سازند خون شانرا دربانک های خون اهدا کنند".

در یک دهه اخیر برنامه ها وسمینار های مختلف جهت آگاهی رسانی از حقوق بشر، حقوق زنان واطفال در افغانستان به دست اجرا گذاشته شده وهمواره نقش علما درتحقق این پدیده مهم ارزیابی شده است.

مسئولان کمیسیون مستقل حقوق بشر در بامیان نیز از این اقدام علمای بامیان استقبال کرده می گویند این تصمیم شورای علمای بامیان، برای ترویج ونهادینه شدن ارزشهای حقوق بشری مهم و با ارزش است.

حیات الله حیات مسئول بخش نظارت وبررسی دفترساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر دربامیان، دراین باره به صدای امریکا گفت "یقینن این تصمیم شورای علما وعلمای بامیان در جهت بالا بردن سطح آگاهی مردم درامور موضوعات مهم اجتماعی مثل انتخابات، حقوق سیاسی وحقوق بشری بسیار مهم وارزنده است".

پدیده خشونت علیه زنان واطفال و عدم آگاهی مردم از ارزشهای حقوق بشر درافغانستان، ازجمله چالش هایی است که همواره جامعه افغان با آن رو برو بوده و تعداد کثیری را تحت تأثیر قرار داده است.

زنان فعال دربامیان می گویند بهترین راه ازبین بردن خشونت علیه زنان واطفال، آگاهی دهی درامور حقوق بشر وارزشهای آن ازطریق ملا امامان ومبلغین دین درکشوراست.

فاطمه رضایی یکی از زنان فعال بامیان دراین باره می گوید:" تبلیغ ملا امامان در منا بر و مساجد تأثیر بیشتری روی مردم دارد و در اکثر امور حرف علما مورد قبول جامعه افغانی قرار می گیرد."

فعالان جامعه مدنی می گویند درگذشته این اقدام علمای دین کم سابقه بوده اما با ترویج این فرهنگ درسرتاسرکشور یک بخش عظیمی ازمشکلات اجتماعی بخصوص خشونت علیه زنان وکودکان رفع خواهد شد وترویج فرهنگ حقوق بشرازطریق عالمان دین نتیجه خوبی به همراه دارد.
  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG