لینک های دسترسی

Breaking News

نخستین داوران زن در میدان های فوتبال افغانستان


بانوان حکم در میدان فوتبال کابل

افغانستان برای نخستین بار شاهد حضور داوران زن در میدان فوتبال اند که رقابت های لیگ برتر زنان را در کابل حکمیت می کنند.

یاسمین حیدری، یکی از چهار داور افغان است که پس از سپری کردن کورس های آموزشی "داوری فوتبال" در کابل و دوبی، سند رسمی حکمیت را به دست آورده است.

بانو حیدری می گوید که در حال حاضر ده بانو که در تیم های مختلف شهر کابل فوتبال هم می کنند "شامل گروه داوران شده اند."

این داور رقابت فوتبال می افزاید که در این میان چهار تن آنان حکم های اصلی اند که در آن میان، تنها "دو تن پس از سپری کردن کورس های آموزشی راه اندازی شده از جانب فیفا در کابل و انگلستان در دوبی، اجازۀ داوری را به سطح بین المللی" به دست آورده اند.

یاسمین حیدری، حکم میدان در رقابت لیگ برتر تیم های بانوان کابل
یاسمین حیدری، حکم میدان در رقابت لیگ برتر تیم های بانوان کابل

کمبود داوران مسلکی، بی طرف و با تجربه، از مشکلات همیشگی فدراسیون های فوتبال افغانستان به شمول فدراسیون کابل بوده است.

بیشتر داورانیکه رقابت های داخلی و بین الولایتی فوتبال را حکمیت کرده اند، در گذشته و حال دیده شده که یا خود از یک تیم به نحوی طرفداری کرده اند یا به طرفداری از یک تیم متهم شده اند.

بانو حیدری می گوید که ریفری باید خود فوتبالر باشد و فدراسیون افرادی را به عنوان حکم انتخاب می کنند که دارای "نیروی جسمانی قوی و سطح آگاهی بلند از فوتبال باشند".

به گفتۀ این داور بین المللی "قضاوت ارتباط به حکم می گیرد تا هر آنچه اتفاق افتاده باشد، بدون طرفداری از کدام تیم مشخص، روی آن قضاوت کند."

لیگ برتر فوتبال بانوان

فدراسیون فوتبال کابل، برای نخستین بار لیگ برتر فوتبال را میان تیم های بانوان شهر کابل راه اندازی کرد.

پیش از آن، رقابت های فوتبال بانوان به شکل گروهی برگزار می شد که در آن تیم های شهر کابل در دو گروه با هم به رقابت می پرداختند.

اما، یاسمین حیدری می گوید که در ۲۰۱۷ ، برای نخستین بار این رقابت ها به شکل لیگ میان هفت تیم فوتبال بانوان کابل راه اندازی شد که در آن تیم های عدالت، توانا، آینده سازان، کابل کلپ، اطلس، آشیانه و آسمایی شرکت داشتند.

این رقابت ها هفتۀ گذشته با قهرمانی تیم فوتبال بانوان کابل کلپ پایان یافت. آینده سازان به مقام دوم این رقابت ها دست یافت و تیم فوتبال اطلس جایگاه سوم را کسب کرد.

نیلاب محمدی، راست (بانوی گول) و ویدا بازیکن تیم ملی فوتبال بانوان (چپ)
نیلاب محمدی، راست (بانوی گول) و ویدا بازیکن تیم ملی فوتبال بانوان (چپ)

نیلاب محمدی، بازیکن تیم کابل کلپ که توانست در هفت رقابت ۹ گول را به ثمر برساند، لقب "بانوی گول" رقابت های لیگ کابل را از آن خود کرد.

بانو حیدری در صحبتی با رادیوآشنا گفت که از لحاظ تکتیکی و توانمندی بدنی، تیم های شرکت کننده در لیگ برتر شهر کابل، در مقایسه با سال های گذشته "پیشرفت قابل توجهی" کرده بودند و آنان شاهد "رقابت های تماشایی تر از سال های گذشته" بوده اند.

حضور تماشاچیان به ویژه خانواده های بازیکنان تیم ها در میدان محسوس بوده است؛ اما، به گفتۀ خانم حیدری "مشکلات امنیتی باعث شده بود تعداد کمتر علاقمندان فوتبال به میدان حضور یابند".

فدراسیون فوتبال افغانستان در ماه گذشته نخستین میدان معیاری فوتبال را برای بانوان در شهر کابل افتتاح کرد که بسیاری از ورزشکاران و فوتبال بازان زن افغانستان از داشتن همچو یک میدان استقبال کرده و آن را در بهتر شدن سطح فوتبال و بلند رفتن تکتیک ورزشی شان با اهمیت عنوان کرده اند.

تیم فوتبال بانوان کابل کلپ، قهرمان نخستین لیگ برتر فوتبال بانوان شهر کابل
تیم فوتبال بانوان کابل کلپ، قهرمان نخستین لیگ برتر فوتبال بانوان شهر کابل

XS
SM
MD
LG