لینک های دسترسی

Breaking News

شروع کار سرک حلقه یی از بامیان به شمال و جنوب


Bamayan road
Bamayan road

مسئولین وزارت فواید عامه کشورمی گویند که سرانجام پس ازسالها انتظار مردم افغانستان، ازسال جدید خورشیدی کارساخت وآسفالت صدها کیلومتر سرک ازبامیان بسوی ولایت قندهار وسرک دوشی بامیان به سمت شمال کشور آغازمی شود.

این مسئولین می گویند که ازبهارسال آینده کارعملی ساخت سرک ترانزیتی دوشی – بامیان آغاز میشود، این سرک به طول 152 کیلومتر ازساحه ولایت بغلان تا مرکزشهر بامیان با کمک مالی بانک جهانی، ساخته می شود.

ازسویی هم سرک دیگری که مناطق مرکزی کشور را، به طول 550 کیلومتر ازولسوالی یکه ولنگ بامیان تا ولایت دایکندی، مرکزولایت ارزگان ومرکزشهر قندهار متصل می سازد نیز با بودجه بانک جهانی ساخته می شود.

محمود بلیغ وزیر فواید عامه افغانستان درسفرش به بامیان، سال 1395 خورشیدی را سال انکشاف سرک های این ولایت یاد کرده گفت:" ازسمت شرق به غرب وازجنوب به شمال افغانستان کاربعضی پروژه های سرک آغازشده وبعضی پروژه ها درجریان است ویا آغازمی شود که همگی این شاهراه های ملی از مسیر بامیان میگذرد".

وزیر فواید عامه افزود که این پروژه های ملی سرک سازی به هدف اتصال ولایات شرق به غرب وجنوب به شمال است که مارا کمک می کند به هدف ایجاد شاهراه حلقوی کشور برسیم.

آقای بلیغ گفت:" عنقریب کارساخت 198 کیلومتر سرک دهلیز شمال به جنوب ازولسوالی یکه ولنگ بامیان تا ولسوالی دره صوف سمنگان با بودجه نزدیک به 200 میلیون دالر امریکایی ازکمک های بانک آسیایی نیز آغازمی شود.

مسئولین محلی وباشندگان بامیان باابراز خرسندی می گویند که با ایجاد این شاهراه ها و اتصال بامیان به ولایات شمال وجنوب کشور بازار خوبی برای محصولات محلی این ولایت فراهم می شود.

حاجی محمد حسن اسدی عضو شورای ولایتی بامیان دراین باره به رادیو آشنا صدای امریکا گفت:" ما امید واریم که هرچه زودتر کارساخت این سرک ها آغاز شده به بهره برداری سپرده شود، زیرا درطی 14 سال اخیر کمترین کار در بخش سرک سازی درساحات مرکزی افغانستان صورت گرفته است".

آقای اسدی می گوید که دولت افغانستان و وزارت فواید عامه باید روی کیفیت کار این پروژه ها دقت نمایند تا ، این پروژه های ملی همانند پروژه های قبلی کم کیفیت تطبیق نگردد.

همچنان وزیر فواید عامه کشور می گوید که عنقریب کارآسفالت حدود 83 کیلومتر سرک میدان شهر- بامیان با بودجه بیش از57 میلیون یورو از کمک های سفارت ایتالیا به بهره برداری سپرده می شود.

درطی ده سال اخیر کیفیت پایین ساخت سرک های آسفالت وعدم مراقبت های جدی از سرک های پخته، یکی ازنگرانی های عمده درکشور محسوب می شد.

شهروندان کشور میگویند صد ها کیلو متر سرک درجه اول قیر ریزی شده ازاثر بی توجهی مسئولین و توناج بلند موتر های باربری، دوباره تخریب شده است ویا درحال تخریب شدن است.

اما وزیر فواید عامه کشورمی گوید که این وزارت، پلان های منظم مراقبت ازسرک های پخته کشور را روی دست گرفته است.

آقای بلیغ گفت:" وزارت فواید عامه ترازو های جدید را که عیار با کمره های امنیتی است در دو طرف شاهراه ها نصب خواهد کرد که ازجریان رفت وآمد موتر ها نظارت شود وهمچنان ازهرگونه فساد در این ترازو ها جلوگیری به عمل آید".

محمد طاهر زهیر والی بامیان بااظهار خرسندی می گوید که با تکمیل این پروژه ها، تغییرات مثبت بر زندگی روزمره مردم بامیان رونما خواهد شد.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG