لینک های دسترسی

Breaking News

بانک جهانی ۶۹۱ میلیون دالر به افغانستان کمک کرد


بانک جهانی به منظور تطبیق سه پروژه بزرگ، ۶۹۱ میلیون دالر را به حکومت افغانستان کمک بلاعوض کرد.

مقام‌های وزارت مالیه و بانک جهانی روز سه شنبه قرارداد این کمک امضا کردند.

اکلیل‌ حکیمی، وزیر مالیۀ افغانستان، هنگام امضای این قرارداد به خبرنگاران گفت که این کمک در بخش‌های صحت، مخابرات و تکنالوژی معلومات و قرضه‌های بانک‌های دولتی به مصرف خواهد رسید.

آقای حکیمی، گفت "قرارداد ۶۹۱ میلیون دالر امریکایی را امروز ما به امضا می‌رسانیم که آن در سه بخش است، ۶۰۰ میلیون آن مربوط پروگرام صحتمندی می‌شود که از طریق وزارت صحت عامه ما به مصرف می‌رسد، پروگرام دوم، موضوع دیجیتل کاسا است که در حدود ۵۱ میلیون دالر امریکایی به آن تخصیص داده شده...و پروژه سوم که حدود ۴۰ میلیون دالر امریکایی است، آن برای بانک‌های دولتی ما، برای ظرفیت‌سازی شان و هم برای اینکه بانک‌های ما به معیارهای خود را عیار سازند".

به گفتۀ وزیر مالیۀ افغانستان، از این کمک‌ها ۵۱ میلیون دالر، در بخش انتقال ۱۳۰۰ میگاوات برق و فایبر نوری از آسیای میانه به آسیای جنوبی هزینه خواهد شد.

پروژه کاسا، انتقال برق از کشورهای قرغزستان و تاجکستان از طریق افغانستان به پاکستان است که ۳۰۰ میگاوات آن در افغانستان و متباقی ۱۰۰۰ میگاوات در پاکستان مصرف خواهد شد.

به گفتۀ آقای حکیمی، از طریق این کمک، نُه ولایت افغانستان از طریق فایبر نوری با هم وصل خواهند شد.

مقام‌های بانک جهانی به این باور اند که این کمک در پیشرفت افغانستان مؤثر خواهد بود.

ایتل سنهاوسر، نمایندۀ بانک جهانی در کشورهای آسیای جنوبی، در مورد این پروژه‌ها گفت "به نمایندگی از بانک جهانی باید بگویم که این (کمک) برای پیشرفت افغانستان گام بسیار خوب است".

فیروزالدین فیروز وزیر صحت افغانستان، در این مراسم گفت که پروگرام "صحتمندی" بانک جهانی، ارائه خدمات صحی را در این کشور بهبود می‌بخشد.

بانک جهانی در حالی بخش اعظم کمک‌های تازه‌اش را به خدمات صحی اختصاص داده است که وزارت صحت افغانستان در جریان هفتۀ جاری، از کاهش کمک‌های جهانی و کم‌شدن ۱۰۰ میلیون دالر بودجۀ این وزارت ابراز نگرانی کرد.

XS
SM
MD
LG