لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان سومین کمترین کشور "شاد" در جهان است


در حالیکه افغان ها مصروف تجلیل از نوروز اند، گزارش سالانۀ ملل متحد در بارۀ کشور های شاد جهان نشان می دهد که افغانستان "سومین کمترین کشور شاد جهان" حساب شده است.

در میان ١٥٦ کشور جهان که در این شاخص سالانۀ ملل متحد شامل اند، افغانستان جایگاه ١٥۴م را گرفته است که در مقایسه با سال ٢٠١٨ میلادی، نه رده سقوط را نشان می دهد.

از سال ٢٠١٣به اینسو، بلندترین جایگاهی را که افغانستان در این شاخص از آن خود کرده است، ردۀ ١۴١م می باشد.

با توجه به جنگ های مهلک چند دهه یی، سودان جنوبی، جمهوری افریقای مرکزی و افغانستان در زمرۀ کمترین کشور های خوشحال جهان قرار گرفته اند.

فینلند شادترین کشور جهان

اما، فینلند که به خاطر زمستان های سرد و طویل، جنگلات زیبا و سیستم گستردۀ رفاهی خود معروف است، توانسته است جایگاه نخست را در این شاخص به خود اختصاص دهد. از لحاظ اقتصاد، فینلند با سایر کشور های اروپایی قابل مقایسه است.

امیلا، وکیل مدافع در شهر هلسینکی فینلند به این باور است که ممکن "به خاطر طبیعت" کشورش جایگاه نخست را گرفته است.

این درحالیست که یک زوج متقاعد فیلندی به این باور است که اقلیم این کشور عامل خوشحالی فنلند نیست.

اوولی ویسانین، تاکید می کند که کشورش شان "مصوون است و هیچگاهی مجبور نیستید بترسید و می توانید به مردم اعتماد کنید."

شادی در فینلند، بر أساس این گزارش، به خاطر دسترسی به طبیعت، مصوونیت، مراقبت های مناسب کودکان، تعلیم و تربیۀ رایگان و مراقبت های صحی نهایت ارزان، افزایش یافته است. ده کشور دیگر جهان به دلایل مشابه، در زمرۀ خوشحال ترین کشور های جهان قرار گرفته اند.

با توجه به اقلیم فنلند و جایگاه نخست آن در شاخص کشور های خوشحال جهان، یک موضوع مشخص است و آن اینکه آب و هوایی آفتابی، خوشحالی و سرور را ضمانت نمی کند.

سایر کشور های جهان

اما ایالات متحده، نیرومندترین کشور و اقتصاد شماره یک جهان، یکبار دیگر در سال ٢٠١٩، نزول کرده و جایگاه ١٩م را در این شاخص اختیار کرده است.

در این گزارش آمده است که ایالات متحده، عمدتاً به خاطر اعتیاد ناشی از مسایل مختلف - از مواد مخدر گرفته تا قمار و رسانه های دیجیتل – به سوی افسردگی در حرکت بوده است.

از جانب دیگر، براساس این گزارش، کشورهای شرقی و مرکزی اروپا، جنوب صحرای افریقا و چندین کشور امریکای لاتین در یک دهۀ اخیر، بیشترین پیشرفت را در بخش "خوشحال زیستن" داشته اند.

یمن، هند، سوریه، بوتسوانا و وینزویلا، بزرگترین کاهش را در شاخص کشور های خوشحال جهان تجربه کرده اند.

گزارش ملل متحد بر فکتورهای که می تواند بر خوشحالی یک کشور تاثیر گذار باشد، به شمول بازدهی اقتصادی، حمایت اجتماعی، حکومت داری، امید به زندگی سالم، سخاوتمندی و نبود فساد اداری متمرکز بوده است.

شاخص خوشحالی ملل متحد، افزایش در سپری کردن زمان را در رسانه های اجتماعی، به ویژه در میان نوجوانان، به کاهش خوشحالی مرتبط دانسته است.

افغانستان در شاخص سال ٢٠١٩ کشورهای شاد جهان
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00

XS
SM
MD
LG