لینک های دسترسی

Breaking News

علی عبدالله صالح، رئیس جمهور پیشین یمن، "کشته شد"


شورشیان حوثی در یمن، امروز ادعا کردند که علی عبدالله صالح، رئیس جمهور پیشین آن کشور، کشته شده است.

علی عبدالله صالح، بیش از سه دهه بر یمن حکومت کرده بود و به تازگی در جریان جنگ یمن، با حوثی ها که تحت حمایت ایران اند، مقاطعه اعلان نمود. نقش او در جنگ جاری یمن، چشمگیر عنوان شده است.

حزب کنگرۀ عام مردم، مربوط علی عبدالله صالح، نیز خبر مرگ او را تصدیق کرده است. یک مقام این حزب به آژانس رویترز گفته که رئیس جمهور اسبق یمن، همراه با یاسر العوادی، دستیار سرمنشی حزب، در بیرون از شهر صنعأ کشته شدند.

حوثی ها گفته اند که موتر زرهی صالح نخست با راکت نوع آرپی جی توقف داده شده و سپس آقای صالح با ضرب گلوله کشته شده است. تصاویر جسدی منسوب به او نیز پخش گردیده و زخم عمیقی را بر سر صالح نشان میدهد.

تلویزیون المسیره، مربوط حوثی ها، با اعلام خبر مرگ علی عبدالله صالح، او را "رهبر خائینان" خواند.

یک مقام ارشد حکومت به رسمیت شناخته شدۀ یمن تحت رهبری عبدربُه منصور هادی نیز خبر کشته شدن آقای صالح را تصدیق کرده است.

علی عبدالله صالح از سال ۱۹۷۸ تا ۲۰۱۲ بر قدرت بود و در نهایت از اثر تظاهرات پیهمی که در پیوند به "بهار عرب" در یمن برپا شد، از قدرت کنار رفت.

در سال ۲۰۱۴، با وجود سابقۀ دشمنی با حوثی ها، نیرو های طرفدار صالح با شورشیان حوثی ائتلاف کردند، اما این ائتلاف شکنند بود و هفتۀ گذشته پایان یافت. مقاطعۀ صالح با حوثی ها سبب شد که جنگ شدیدی بین طرفداران دو جناح در صنعأ درگیرد.

نیرو های ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی، طی دو روز گذشته، مواضع حوثی ها را به طرفداری از نیرو های علی عبدالله صالح بمباردمان کردند.

در صورتی که خبر مرگ علی عبدالله صالح حقیقت داشته باشد، نقطۀ عطفی در جنگ یمن خواهد بود.

XS
SM
MD
LG