لینک های دسترسی

Breaking News

ناصر الوحیشی، فرد شماره ٢ القاعده کشته شد


الوحیشی از سال ١٩٩٨ تا ٢٠٠١ در افغانستان بود

شبکۀ القاعده با نشر یک پیام ویدیویی تأیید کرده که ناصر الوُحَیشی دومین فرد ارشد این شبکۀ دهشت افگن، در نتیجۀ یک حملۀ طیارۀ بی سرنشین در یمن کشته شده است. الوُحَیشی معاون ایمن الظواهری، و رهبر گروه "القاعده در شبه جزیرۀ عرب بود.

الوحیشی پس از کشته شدن اسامه بن لادن رهبر پیشین القاعده، در صدر فهرست دهشت افگنان تحت تعقیب قرار داشت و بر سرش، ده میلیون دالر جایزه تعیین شده بود. او در نهایت به عمر سی و هشت سالگی، در یمن آماج طیارۀ بی سرنشین امریکایی قرار گرفت. با آن که مقامات ایالات متحده هنوز از کشته شدن او مطمین نیستند و در تلاش اند که خبر مرگ او را تصدیق کنند؛ اعضای گروه القاعده در یمن تأیید کردند که رهبر آنان در یک بمباردمان نیرو های امریکایی کشته شده و آنان به جایش، قاسم الریمی را انتخاب کرده اند.

در نوار ویدیویی که از سوی گروه القاعده منتشر شده، خالد باطرفی سخنگوی گروه "القاعده در شبه جزیرۀ عرب" میگوید که: «ما، شاخۀ جهادی القاعده در شبه جزیرۀ عرب، خبر غم انگیز مرگ شیخ امیر ابا بصیر ناصر بن عبدالکریم الوُحَیشی را به ملت مسلمان ما میدهیم. خدا بیامرزدش. او در نتیجۀ یک حملۀ هوایی امریکایی ها کشته شد.»

در این اعلامیه راجع به زمان و مکان مرگ الوحیشی چیزی گفته نشده است، اما تلویزیون سی ان ان به نقل از مقامات یمنی گفته که این حمله به روز جمعه رخ داده، در حالی که آژانس رویترز زمان آن را سه شنبه مشخص ساخته است. تحت رهبری ناصر الوحیشی، عناصر القاعده حملات متعددی را در یمن و دیگر نقاط جهان انجام داده، که از آن جمله میتوان حمله بر دفتر مجلۀ شارلی ایبدو در فرانسه و پلان انفجار در یک طیاره بر فراز شهر دیترویت ایالات متحده را یاد کرد.

الوحیشی کی بود؟

ناصر بن عبدالکریم الوحیشی یک تندرو یمنی بود که در سال ١٩٩٨ میلادی به افغانستان سفر کرد و به القاعده پیوست. او دستیار اسامه بن لادن بود، و پس از تهاجم ایالات متحده بر افغانستان، به ایران فرار کرد که در آنجا دستگیر و به یمن فرستاده شد. در سال ٢٠٠٦ با ٢٢ تن دیگر، از زندان فرار نمود، و در سال٢٠٠٧ مسئول عملیاتی القاعده در یمن تعیین شد.

پس از ایجاد گروه القاعده در شبه جزیرۀ عرب در سال ٢٠٠٩، الوحیشی رهبری این شاخۀ القاعده را بر دوش گرفت. در سال ٢٠١٣ مقام اش ارتقأ یافت و به حیث معاون ایمن الظواهری، رهبر جدید القاعده برگزیده شد. او پس از مرگ اسامه بن لادن، در یک پیام ویدیویی خطاب به رئیس جمهور اوباما گفته بود که ایالات متحده با حملۀ بزرگتر از ١١ سپتمبر مواجه خواهد شد.

تنها در سال جاری میلادی، الوحیشی ششمین فرد ارشد گروه "القاعده در شبه جزیرۀ عرب" است که در بمباردمان نیرو های امریکایی کشته میشود.

مرگ مختار بلمختار

با آن که شبکۀ القاعده خبر کشته شدن ناصر الوحیشی را در یمن تأیید کرده اند، اما تا کنون در بارۀ سرنوشت مختار بلمختار، یک سرکردۀ دیگر تندروان مرتبط به القاعده در لیبیا چیزی نگفته است.

باور بر این است که بلمختار در یک حملۀ هوایی نیرو های امریکایی در شرق لیبیا کشته شده، اما هنوز این خبر صد در صد تصدیق نشده است.

بلمختار یک چشم اش را در جنگ افغانستان از دست داد
بلمختار یک چشم اش را در جنگ افغانستان از دست داد

حاتم العریبی سخنگوی حکومتِ به رسمیت شناخته شدۀ لیبیا گفت که: "دو شب قبل، طیاره های جنگی ایالات متحده یک ساحه را در شرق لیبیا بمباردمان کردند. هدف این حمله، محلی مربوط به یک سازمان دهشت افگن بود. در این حمله، در کنار سایر دهشت افگنان، یک رهبر دهشت افگنان به نام مختار بلمختار نیز آماج قرار گرفت."

تا کنون مدرکی برای تصدیق مرگ بلمختار در دست نیست. این خبر میتواند یا با تشخیص DNA بلمختار، و یا هم با نشر اعلامیۀ تأییدی از سوی القاعده تصدیق شود. اما ایالات متحده هنوز از مرگ بلمختار، مطمین به نظر نمیرسد.

جاش ارنست سخنگوی قصر سفید به روز دوشنبه گفت که کارشناسان این رویداد را به دقت بررسی خواهند کرد و شاید این ارزیابی و نتیجه گیری از آن، زمانگیر باشد. اما وقتی که آنان به یک نتیجه نایل بیایند، آن را اعلام خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG