لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد: طرف‌های متخاصم یمن به یک آتش‌بس جدید توافق کردند


جنگجویان و حامیان حوثی‌ها
جنگجویان و حامیان حوثی‌ها

نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن روز شنبه ۲۳دسمبر (دوم جدی) گفت که طرف های متخاصم یمن به یک آتش بس جدید متعهد شده و توافق کرده اند که در یک روند صلح به رهبری ملل متحد برای پایان دادن به جنگ شرکت کنند.

دفتر هنس گرندبرگ، نمایندهٔ ویژهٔ ملل متحد برای یمن در بیانیه‌ای گفته است که گرندبرگ "از تعهد طرف‌ها به مجموعه‌ای از اقدامات برای اجرای آتش‌بس در سراسر کشور و ابراز آمادگی برای از سرگیری یک روند سیاسی فراگیر، استقبال می کند."

این توافق جدید به دنبال مجموعه‌ای از نشست‌ها در عربستان سعودی و عمان صورت گرفته است.

در بیانیه آمده است که نمایندهٔ ملل متحد اکنون "با طرفین تعامل خواهد کرد تا طرحی را تحت نظارت ملل متحد ایجاد کند که شامل این تعهدات باشد و از اجرای آنها حمایت کند."

با آغاز مذاکرات میان جناح درگیر جنگ یمن، امیدواری به وجود آمده است که جنگ حدود نه ساله در این کشور پایان یابد. در جنگ یمن، ایران از شورشیان حوثی حمایت می‌کند و ایتلافی به رهبری عربستان سعودی از حکومت مخلوع یمن حمایت می‌کند که از سوی جامعهٔ بین المللی به رسمیت شناخته می‌شود.

جنگ داخلی یمن پس از آن در سال ۲۰۱۴ میلادی آغاز شد که شورشیان حوثی صنعا، پایتخت آن کشور، را تصرف و حکومت به رسمیت شناخته شده را مجبور به تبعید کردند. پس از‌ آن، ایتلافی به رهبری عربستان سعودی در مارچ ۲۰۱۵ عملیات هوایی را بر ضد شورشیان حوثی آغاز کرد و از آن بعد، این کشور درگیر جنگ و هرج و مرج بوده است.

آتش بس با میانجیگری سازمان ملل متحد که در اپریل ۲۰۲۲ اجرایی شد، کاهش شدید خشونت‌ها را به همراه داشت. باوجودیکه آتش‌بس در اکتوبر سال گذشته منقضی شد، اما جنگ تا حد زیادی متوقف شده است.

بر اساس آخرین بیانیه ملل متحد، طرح برای پایان دادن به درگیری‌ها شامل تعهد به پرداخت حقوق کارمندان دولت، باز کردن مسیرهای ورودی به شهرمحاصره شده تعز توسط شورشیان و سایر مناطق یمن و ازسرگیری صادرات نفت است.

گرندبرگ گفت: "یمنی‌ها امیدوار و منتظر این فرصت جدید هستند تا نتایج ملموس و پیشرفت به سوی صلح پایدار را فراهم کند."

او گفت: "طرفین گام مهمی برداشته اند. تعهدات آنها، قبل از هر چیزی، تعهدی به مردم یمن است."

از آغاز جنگ در یمن تا حالا، صدها هزار انسان یا در اثر جنگ مستقیم در این کشور کشته شده اند و یا هم به صورت غیر مستقیم به دلیل نوشیدن آب غیرصحی، شیوع امراض، گرسنگی و یا سایر عوامل جان باخته اند. در این جنگ، بیش از ۱۱ هزار کودک کشته و زخمی شده اند.

علاوه بر آن، به گفتهٔ ملل متحد جنگ یمن سبب شده تا این کشور با بدترین بحران بشری در جهان مواجه شود؛ میلیون‌ها نفر در این کشور از خانه‌های شان بی‌جا شده اند و در فقر و گرسنگی به سر می‌برند.

در تهیهٔ این مطلب از گزارش خبرگزاری فرانس پرس استفاده شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG