لینک های دسترسی

Breaking News

استفراغی که ۱.۵ میلیون دالر فروخته شد 


گروهی از ماهی‌گیران در سواحل یمن انبوه ۱۲۷ کیلوگرامی استفراغ نهنگ را به دست آوردند که در حدود ۱.۵ میلیون دالر ارزش دارد.

این گروه ۳۵ نفری با جسد یک نهنگ سپرم در خلیج عدن زمانی مقابل شدند که مصروف ماهی‌گیری بودند. عطر قوی این ماده که از جسد نهنگ به هوا می‌پیچید سبب شد تا ماهی‌گیران را به سوی خود بکشاند.

این مادهٔ موم مانند که عنبر سایل نیز نامیده می‌شود در روده‌های نهنگ سپرم تولید می‌شود و از دیر زمانی در عطریات از آن استفاده می‌شود، چون حامل الکول بی‌بو است و خوشبویی آن برای مدتی زیادی باقی می‌ماند.

این عنبر بسیار نایاب بوده و به همین دلیل قیمتی است. عطرسازان امروزه معمولاً مواد کیمیایی شبیه آنرا در عطریات به کار می‌برند.

ماهی‌گیران یمنی، بطن نهنگ را پاره کردند و انبوهی از "طلای شناور" را به دست آوردند. آنان سپس آنرا در امارات متحدهٔ عرب در مقابل ۱.۵ میلیون دالر فروختند.

این گروهی از ماهی‌گیران این مقدار پول را به گونهٔ مساوی میان شان تقسیم کردند و یک بخش آنرا به خانواده‌های نیازمند در محل زیست شان اهدا کردند.

اکثریت آنان اکنون از زندگی فقیرانه بیرون شده،‌ خانه‌ها موتر‌ها و کشتی‌های جدید خریداری کردند.

یمن به دلیل جنگ‌های چندین ساله به یکی از فقیرترین کشورها مبدل شده است و اکثر خانواده‌ها از طریق ماهی‌گیری امرار معیشت می‌کنند.

استفاده از این عنبر در ایالات متحده به دلیل این که توسط نهنگ‌های در حال انقراض تولید می‌شود، غیر قانونی است.

XS
SM
MD
LG