لینک های دسترسی

Breaking News

کهزاد نقاش "دختران چنگ زن" و از موسسین گالری ملی افغانستان درگذشت


یوسف کهزاد، نقاش، شاعر و نمایشنامه نویس افغان در گذشت

حامد نوید، استاد پیشین هنرهای زیبا در پوهنتون کابل خاطرات محمد یوسف کهزاد را بر شمرده می گوید "بدون شک افغانستان یکی از هنرمندان چند بعدی خود را از دست داد."

آقای کهزاد که پس از مهاجرت بیش از دو دهه می شد در ایالت کالیفورنیای امریکا همراه با خانواده اش زندگی می کرد، روز جمعه دوم ماه فبروری ۲۰۱۹ به عمر ۸۴ سالگی درگذشت.

آقای نوید می گوید که یوسف کهزاد با نقاشی های منحصر به خودش "سال های زیادی در خاطرات هنر دوستان، شاگردان و دوستانش نفس خواهد کشید."

یوسف کهزاد که تحصیلات عالی خود را در بخش نقاشی در ایتالیا به اتمام رسانیده بود، به گفتۀ آقای نوید برخی از آثار قدیمی افغانستان را که در اثر گذشت زمان و جنگ های چند دهه یی تخریب و صدمه دیده است، دوباره نقاشی کرده است.

حامدنوید علاوه می کند که کهزاد فقید در "رنگ آبی دست توانای" داشت و تابلوی "کوزه گر و نقاشی دختران چنگ زن" کهزاد، زبان زد فرهنگیان و افراد هم عصر وی بوده است.

آقای نوید می گوید که "دختران چنگ زن" از شاهکار های هنری تقریباْ ۱۶۰۰ سال قبل افغانستان است که در اثر جنگ ها و حوادث روزگار تخریب شده بود که کهزاد فقید آن را دوباره نقاشی کرد و "همان تابلو یک سمبول تاریخ افغانستان شده بود".

این استاد پیشین پوهنتون هنر های زیبا می گوید که آقای کهزاد "در تاسیس گالری ملی نقش برازنده یی ایفا کرده و مدتی هم ریاست گالری ملی افغانستان را به عهده داشت".

عکس: حامد نوید - تابلوی دوباره نقاشی شدۀ دختران چنگ زن اثر محمد یوسف کهزاد
عکس: حامد نوید - تابلوی دوباره نقاشی شدۀ دختران چنگ زن اثر محمد یوسف کهزاد

سرایش شعر، بعد دیگر زندگی یوسف کهزاد فقید بود که به گفتۀ حامد نوید "بسیار روان شعر می نوشت و با نازک خیالی هایش نوازش‌گر خاطر علاقمندان شعر و ادب" بود.

از سروده های کهزاد فقید یکی هم "دیشب به خدا خمار بودم ..." بود که مرحوم ساربان آن را در قالب آهنگ سروده است.

یکی از شعر های آقای کهزاد "زخم ناسور" نام دارد که دوری از وطن، رنج غربت و داغ ویرانی افغانستان به گونۀ بسیار واضح در در این سرودۀ کهزاد فقید احساس می شد.

چه زیبا بود اگر دل های همه پاک از ریا می بود

حریم خانۀ دل، روشن از عشق خدا می بود

دعای خاکساران، آبروی اعنیا می شد

اگر یک تکه نان خشک، در دست گذا می بود

اگر از گلشن وعده، گل امید می چیدیم

چرا این ساز یک رنگی، به کشور بی صدا می بود

...

به آتش خانۀ افغان دگر بازی نمی کردی

اگر یک صفحۀ تاریخ من نزد تو وا می بود

بگو از من به آن ویرانه سازان وطن کهزاد

چه می شد یک دلی آباد سوغات شما می بود

و یا ...

کی فراموش شود، کابل ویرانک ما
جــــاده و شهرنو و آن پل لرزانک ما

با رفیقان، شــــــب مهتاب زیادم نرود
تــا و بــالا شــدن تپـــۀ پغــــمانک ما

دلم از بیوطنی، پشت خودم می سوزد
که چه بازیچه شده، خاک غریبانک ما

please wait

No media source currently available

0:00 0:06:52 0:00

حامد نوید که خود در ایالت ویرجینیا ایالات متحده زندگی می کند به نقل از کهزاد فقید می گوید "یوسف کهزاد ۲۰تابلوی دیگر از آثار هده را دوباره نقاشی کرده است". آقای نوید ابراز امیدواری می کند که این نقاشی ها بتوانند اقبال چاپ یابند.

یوسف کهزاد، با ذکیه کهزاد، نطاق و گردانندۀ معروف رادیو و تلویزیون افغانستان ازدواج کرده بود که ثمرۀ آن سه دختر و یک پسر می باشد.

XS
SM
MD
LG