لینک های دسترسی

Breaking News

زیلینسکی: روسیه باید به عنوان کشور تروریستی شناخته شود


ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین می‌گوید که روسیه باید به خاطر کشتار عمدی زندانیان جنگی اوکراینی، منحیث یک کشور تروریستی شناخته شود.

رییس جمهور اوکراین گفته است که روسیه با حملهٔ راکتی بر یک زندان در منطقهٔ دونتسک، "دست به کشتار عام عمدی" زندانیان اوکراینی زده است.

زیلینسکی در پیام‌رسان تلگرام خود نوشته است: "روسیه با راه اندازی حملات متعدد تروریستی ثابت کرده است که بزرگترین منبع تروریزم در جهان امروزی است."

مقامات اوکراینی و روسی همدیگر را مسوول کشته شدن ده ها اسیر جنگی اوکراینی در حمله روز جمعه بر زندان اولینیوکا در دونتسک خوانده اند.

روسیه ادعا کرده است که اردوی اوکراین از سیستم پرتاب میزایل تهیه شده توسط ایالات متحده برای هدف قرار دادن این زندان استفاده کرده است. اما اردوی اوکراین این ادعای روسیه را رد کرده است.

زیلینسکی، روز شنبه گفت که دستور تخلیه اجباری مردم در منطقه شرقی دونتسک را صادر کرده است. او در یک سخنرانی تلویزیونی همچنین گفت که صدها هزار نفر که هنوز در مناطق جنگی دونباس باقی مانده اند، باید آنجا را ترک کنند.

رییس جمهور اوکراین گفت که برای باشندگان این مناطق کمک ها و غرامت در نظر گرفته شده است.

در همین حال، یک مقام برجسته در کریمیه، جزیرهٔ ملحق شده به روسیه، اوکراین را متهم کرد که پیش از مراسم برنامه ‌ریزی شده به مناسبت روز نیروی‌های بحری، حمله طیاره بدون سرنشین را انجام داد که منجر به زخمی شدن پنج نفر و لغو مراسم گردید.

از جانب دیگر، وزارت خارجه اوکراین روز شنبه با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که این کشور آمادگی‌های لازم را برای ازسرگیری صادرات مواد غذایی تکمیل کرده و منتظر اقدامات مناسب از سوی طرف‌های ذیدخل است.

این بیانیه پس از آن صادر شد که روسیه و اوکراین به طور جداگانه در ۲۲ ماه جولای در استانبول قراردادی را با ترکیه و سازمان ملل متحد برای از سرگیری حمل و نقل غله جات از بنادر اوکراین به بازارهای بین المللی از طریق بحیره سیاه امضا کردند.

XS
SM
MD
LG