لینک های دسترسی

Breaking News

ریشی سوناک اعزام مربیون نظامی بریتانیایی به اوکراین را رد کرد


ریشی سوناک، صدراعظم بریتانیا
ریشی سوناک، صدراعظم بریتانیا

ریشی سوناک، صدر اعظم بریتانیا، روز یکشنبه اول اکتوبر (نهم میزان) اعزام مربیون نظامی بریتانیایی به اوکراین را رد کرد.

سوناک گفت که برای اعزام مربیون نظامی به اوکراین، هیچ طرح فوری وجود ندارد.

این اظهارات صدر اعظم بریتانیا بر خلاف آنچه است که گرانت شاپس، وزیر دفاع این کشور، قبلاً بیان کرده بود.

پیش از این، وزیر دفاع بریتانیا گفته بود ممکن است محل آموزش سربازان اوکراینی توسط مربیون نظامی بریتانیایی از این کشور به غرب اوکراین منتقل شود.

او در مصاحبه‌ای با روزنامه "سندی تلگراف" افزوده بود: "سرگرم رایزنی با اردوی بریتانیا به منظور انتقال محل آموزش سربازان اوکراینی به نزدیکی کشورشان و در نهایت، داخل اوکراین است."

اما ساعاتی بعد، ریشی سوناک گفت که "هدف پیشنهاد وزیر دفاع این بود که بگوید روزی در آینده ممکن خواهد بود که برخی از این آموزش‌ها را در داخل اوکراین انجام دهیم."

سوناک اشاره کرد که وزارت دفاع اخیراً در حال بررسی برنامه‌های احتمالی برای "دراز مدت" بوده است. او تاکید کرد که هیچ سرباز بریتانیایی برای مشارکت در جنگ اعزام نخواهد شد.

از اوایل سال گذشته میلادی، بیش از ٢٣ هزار و ۵۰۰ اوکراینی در پایگاه‌هایی در سراسر بریتانیا، آموزش‌های محاربوی، از جمله حمل سلاح و توزیع کمک‌های اولیه در میدان جنگ را فرا گرفته اند.

بریتانیا در اوایل سال جاری میلادی به فراهم آوری این دوره‌های محاربوی به بیش از ۲۰ هزار اوکراینی دیگر متعهد شد.

آموزش نیروهای اوکراینی، بخشی از بسته کمک دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دالری بریتانیا به اوکراین است که شامل ارسال سلاح‌های ضد تانک، دستگاه‌های راکتی، و دیگر تجهیزات نظامی می‌شود.

گرانت شاپس که از ماه گذشته میلادی وزیر دفاع بریتانیا شده، همچنین گفته است که در روزهای اخیر با ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، درباره کمک نیروی بحری بریتانیا به کشتی‌های تجارتی در بحیرۀ سیاه صحبت کرده است. اما در این خصوص، جزییات بیشتر ارایه نکرد.

از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، کشورهای غربی چندین بسته تحریمی گسترده علیه روسیه و متحدانش وضع کرده‌ و کمک‌های نظامی را در اختیار نیروهای اوکراینی قرار داده‌اند.

گروه

XS
SM
MD
LG