لینک های دسترسی

Breaking News

جرگه مشورتی فردا تصمیم نهایی خود را اعلام میکند.


در سومین روز لویه جرگه مشورتی، بحث روی مسوده موافقتنامه امنیتی دوجانبه میان کابل و واشنگتن در حال نهایی شدن می باشد و تعداد زیادی از اعضای لویه جرگه خواهان امضای هر چه سریع تر موافقتنامه امنیتی قبل از انتخابات ریاست جمهوری می باشند.

صبغت الله مجددی رئیس لویه جرگه مشورتی در اثنای دیدار از روند کار کمیته های پنجاه گانه بیان داشت که کار روی موافقتنامه به خوبی پیش میرود و امروز تکمیل خواهد شد. اقای مجددی بیان داشت که بعد از فیصله لویه جرگه، موافقت نامه امنیتی میان کابل و واشنگتن هرچه زودترباید توسط رئیس جمهور افغانستان به امضا برسد و تعویق آن بنفع افغانستان نیست.

در مراسم افتتاحیه لویه جرگه، رئیس جمهور افغانستان بیان داشت که حتی در صورت تصویب لویه جرگه و شورای ملی افغانستان، موافقتنامه امنیتی بعد از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به امضا خواهد رسید و اضافه کرد که امریکا قبل از امضا موافقتنامه امنیتی عملیات و تلاشی خانه های مردم افغانستان را باید متوقف نماید، در روند صلح به افغانها کمک نماید و برای برگذاری انتخابات شفاف به افغانستان ضمانت بدهد.

مقامات ارشد ایالات متحده به نظریه رئیس جمهور افغانستان مبنی به امضای این موافقتنامه بعد از انتخابات ریاست جمهوری، واکنش شدید نشان دادند. جین ساکی، سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحده به صدای امریکا گفت که عدم امضای موافقتنامۀ امنیتی گزینۀ یی نیست که واشنگتن آنرا تحت غور قرار داده باشد. خانم ساکی افزود که نظریات اقای کرزی در جرگه مشورتی مایه تعجب حکومت ایالات متحده شده است. در عین زمان، جی کارنی، سخنگوی قصر سفید بیان داشت که این موافقتنامه میان دو کشور باید تا ختم سال روان میلادی به امضا برسد.

مقامات ایالات متحده بیان میدارند که انها باید وقت کافی را بعد از امضای موافقتنامه امنیتی برای غور روی تعداد عساکری که در افغانستان بعد از سال دو هزار و چهارده باقی خواهد ماند و دیگر موضوعات مربوط به ان داشته باشند.

در تازه ترین واکنش حکومت افغانستان به تبادل نظر میان مقامات دو کشور، ایمل فیضی، سخنگوی حکومت افغانستان به روز جمعه بیان داشت که حکومت افغانستان تحت تأثیر ضرب الاجل ایالات متحده قرار ندارد و به زعم خود در مورد این موضوع تصمیم خواهد گرفت.
XS
SM
MD
LG