لینک های دسترسی

Breaking News

رأی‌ گيری‌ روز شنبه در فضأی امن برگزار خواهد شد


قوای امنیتی افغان آماده تامین امنیت روز انتخابات استند
مقامهای افغان از آمادگی‌ كامل برای دفع تهديدهای‌ امنيتی‌ دور دوم انتخابات اطمينان داده می‌ گويند كه هشدار های‌ طالبان فقط جنبۀ‌ شايعه پراگنی‌ دارد.

طالبان فرصت و توانایی را ندارند تا برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را به روز شنبه مختل كنند.

این مطلب را رحمت الله نبیل، رئیس امنیت ملی افغانستان بیان داشته گفت كه قوت های امنیتی افغان از دور اول تجربۀ كافی به دست آورده اند تا مراكز رأی دهی را در سراسر افغانستان مصئون نگهدارند.

كمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گويد كه تهديد های امنيتی مشخص می باشد،‌ ولی نگرانی عمدۀ‌ آن كميسيون علاوه بر حملات احتمالی‌ طالبان،‌ وجود نيرو های مسلح غير مسئول، و‌ حضور پوليس محلی‌ و احتمال زير فشار آوردن رأی دهندگان توسط آنان می باشد.

كميسيون مستقل انتخابات می گويد كه در تفاهم با قوت های‌ امنيتی افغانستان ۶۳۵۶ مركز رأی گيری‌ (كه ۲۳۳۱۳ محل می‌ شود)‌ در سراسر افغانستان گشايش می دهد،‌ و كم و بيش ۸۱۳ مركز – به ويژه در ولايت های‌ نا‌آرام جنوبی، غربی و مركزی – به دليل امنيتی بسته خواهد ماند.

فضل الرحمان هوتكی، معاون كميسيون انتخاباتی به راديو آشنا گفت که بنابر موجودیت بیشتر رأی دهندگان در دور نخست،‌ مراكز رأی دهی بيشتر گشايش خواهد يافت.

اختلافات بين گروههای‌ طالبان
طالبان و ساير گروه های مسلح مخالف تهديد كرده اند تا برگزاری دور دوم انتخابات رياست جمهوری‌ افغانستان را با راه اندازی‌ حملات و رويداد های خشونت بار مختل كنند، اما رئيس امنيت ملی افغانستان ادعا دارد كه تهديد آن گروه فقط هدف شايعه پراگنی دارد و اختلاف های‌ داخلی‌ بين گروه های‌ مختلف طالبان از توانایی های‌ آن گروه كاسته و فرصت نيافته اند تا طرح های تخريب كارانۀ شان را نهايی و تطبيق كنند.

اما عتيق الله امرخيل، جنرال بازنشتۀ‌ افغان می گويد كه مسئولين امنيتی افغان بجای خوشبينی بايد نهايت كوشش را به خرچ دهند تا جلو هرگونه تهديد پيش از وقت گرفته شود زيرا اطمينان بيش از حد ممكن منجر به ايجاد شگاف ها و آسيب پذيری‌ های‌ امنيتی‌ در روز انتخابات گردد.

مداخلۀ‌ استخبارت خارجی
به گفتۀ‌ آقای‌ عمرخيل ايجاد انشعاب و پراگندی در صفوف طالبان شايد به نفع نيرو های‌ امنيتی‌ افغان تمام شود،‌ اما برنامه ريزی برای آن گروه از طرف "استخبارات خارجی ]اشارۀ به سازمان استخباراتی‌ پاكستان[ صورت می‌ گيرد و برای‌ تطبيق آن طرح ها گروه های‌ مختلف زير نامهای ‌مختلف وجود دارد."

ميرداد خان نجرابی،‌ رئيس كميسيون امنيت داخلی‌ مجلس نمايندگان افغانستان نيز آی‌ اس آی‌ پاكستان را به فرستادن جنجگويان در سراسر افغانستان متهم كرده،‌ می‌ گويد شرايط كنونی‌ مأموريت سربازان افغان را دشوارتر می‌ سازد تا جلو اينگونه مداخلات را از داخل و خارج گيرند.

آقای نبيل به راديو و تلويزيون آشنا گفت باوجود فراهم كردن اسناد و مدارك معتبر به پاكستان،‌ استخبارات آن كشور به جای مهار كردن طالبان،‌ آنان را به جاههای‌ ديگر انتقال می‌ دهد و "جنگ نيابتیی ادامه می ‌يابد كه در خارج مرز های‌ افغانستان طرح می‌ شود."

اما به گونۀ كلی‌،‌ مقامها و كارشناسان به اين معتقد اند كه مردم در دور دوم انتخابات – همانند دور نخست – اشتراك خواهند كرد تا افغانستان برای‌ نخستين بار شاهد انتقال قدرت سياسی‌ در نتيجۀ‌ رأی مردم شود.
مصاحبه کامل را درین لینک تماشا کنید:
رحمت الله نبیل:طالبان فرصت و توانایی اخلال درروز انتخابات را ندارند
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:42 0:00
  • 16x9 Image

    سید ظفر هاشمی

    سید ظفر هاشمی از سال ۲۰۰۷ به اینسو با رادیو آشنا صدای امریکا کار می کند. پیش از آن در شبکۀ خبررسانی سکریپس و مرکز بین المللی برای خبرنگاران در واشنگتن، رادیو نوا، دفتر تولیدی آواز و برنامۀ تحکیم ثبات در افغانستان سرگرم کار رسانه یی بود.

    هاشمی که درجۀ لسانس علوم سیاسی و ژورنالیزم را از دانشگاه مریلند ایالات متحده به دست آورده است، در حال حاضر مصروف فراگیری ماستری در رشتۀ حکومتداری در دانشگاه جانز هاپکینز ایالات متحده امریکا است.

XS
SM
MD
LG