لینک های دسترسی

Breaking News

انتقاد ساکنین ولسوالی بکوه از عدم تطبیق واکسین پولیو


واکسین پولیو در ولسوالی بکواه تطبیق نشد

هفته گذشته کمپاین سه روزه واکسیناسیون پولیو در سرتاسر ولایت فراه تطبیق شده اما در آن ولسوالی که شاهد تثبیت دو واقعه پولیو مثبت بوده این امر صورت نگرفته است.

هفته گذشته یک دور کمپاین واکسیناسیون پولیو در سراسر آن ولایت برگزار شد اما به گفتۀ ساکنان ولسوالی بکواه، به دلیل نا امنی و دور بودن آن ولسوالی از مرکز شهر، کارمندان صحی سهل انگاری کرده و از تطبیق کمپاین پولیو در آن ولسوالی سر باز زده اند.

حاجی عبدالستار یک تن از بزرگان قومی ولسوالی بکواه به رادیو آشنا صدای امریکا گفت که عدم تطبیق واکسین در آن ولسوالی در گذشته نیز باعث شده تا دو طفل زیر پنج سال به بیماری فلج اطفال مبتلا شوند.

این متنفذ قومی با اشاره به مبتلا شدن سه دختر فامیلش به بیماری پولیو در گذشته، از مقام های صحی و حکومتی میخواهد "در اسرع وقت کمپاین واکسین ضد پولیو را برای اطفال ساکن در آن ولسوالی آغاز کنند."

آقای ستار می گوید"واکسین پولیو در همین اواخر در تمام ولایت فراه بجز ولسوالی بکواه تطبیق شده و ما از مقام ولایت و از ریاست صحت عامه خواهشمندیم بنا بر هر ملحوظاتی که باقی مانده در تطبیق این واکسین در ولسوالی بکواه سعی و تلاش کنند به خاطریکه در این اواخر دو واقعه مثبت پولیو در بکواه دیده شده و من خودم سه نفر معلول پولیو دارم که یکی دختر عمه و دو تای دیگر دختر کاکاهایم است که بدلیل عدم واکسین پولیو مبتلا به فلج شدند و هم خودشان حالا رنج میبرند و هم همه فامیلمان رنج میبرند."

زهره یکی دیگر از باشنده گان ولسوالی بکواه نیز نگران صحت اطفالش است. او نگران است که اطفالش در عدم تطبیق واکسین به بیماری پولیو مصاب نشوند.

خانم زهره می گوید" در ولسوالی بکواه واکسین پولیو تطبیق نشده و ما از مسوولین میخواهیم واکسین پولیو را برای مصون ماندن اطفالمان در بکواه تطبیق کنند."

ناامنی دلیل عمدۀ عدم تطبیق واکسین

مقام های صحی در ولایت فراه اما می گویند بدلیل گراف بالای ناامنی و اختلافات بین کاردیناتوران و بزرگان قوم، این ولسوالی از تطبیق کمپاین باز مانده است.

داکتر عبدالجبار شایق رئیس صحت عامه ولایت فراه همچنان می گوید، در تلاشند در همکاری با موی سفیدان و متنفذین قومی بزودی یک دور کمپاین واکسیناسیون پولیو را در آن ولسوالی برگزار کنند.

داکتر شایق می گوید"ما کمپاین سب ان آی دی یا فرعی را به سطح ولایت فراه داشتیم که در تمام ولسوالی ها و مرکز ولایت فراه خوشبختانه تطبیق شد اما در ولسوالی بکواه واکسین به تعویق افتاد و امروز ما خوشبختانه به اشتراک سران و متنفذین ولسوالی بکواه یک جلسه داریم که به آن قریه هایی که نیاز به واکسین دارند برای سران قوم مشخص میکنیم تا به کمک آنها بتوانیم همآهنگ کننده را تعیین کنیم و در آینده ای نزدیک کمپاین واکسین را در آن مناطق تطبیق کنیم".

همزمان باآن جواد افغان سخنگوی والی فراه ، نا امنی را بزرگترین چالش بر سر راه تطبیق برنامه های صحی در این ولایت خصوصا ولسوالی نا آرام بکواه عنوان میکند.

آقای افغان میگوید در تلاشند تا برگزاری یک عملیات محاربوی ، این ولسوالی را از وجود مخالفین مسلح دولت پاکسازی نموده و زمینه را برای دسترسی مردم به خدمات صحی مهیا سازند.

از ابتدای سال روان میلادی تا بحال 4 واقعه مثبت پولیو در ولایت فراه تثبیت شده که دو واقعه آن مربوط به ولسوالی بکواه در این ولایت میباشد.

مقامت صحت عامۀ افغانستان می گویند که در کمپاین سه روزۀ تطبیق واکسین ضد پولیو در پنج ولایت جنوب آن کشور بیش از 50 هزار طفل زیر سن پنج سال از تطبیق واکسین بازمانده اند.

XS
SM
MD
LG