لینک های دسترسی

Breaking News

داعش عالمان دین را در ولایت ننگرهار میکشد


باشندگان محل میگویند داعش برای همه مسلمانان یک خطر است

گروۀ دولت اسلامی یا داعش بیش از ۳۶ عالم دین را از ظهورش تا اکنون در ولایت ننگرهار کشته است.

ریاست حج واوقات ولایت ننگرهار از حکومت خواهان تشدید عملیات‌ بر ضد داعش است.

ریاست ارشاد، حج و اوقاف ننگرهار گفته است، گروۀ دولت اسلامی از زمان ظهورش تا کنون بیش از سی عالم دین را در ولسوالی‌های سرحدی ولایت ننگرهار به قتل رسانده است.

مولوی عبدالظاهر حقانی رئیس حج واوقاف ولایت ننگرهار به صدای امریکا گفت گروۀ داعش علمای دین را به اشکال گوناگون هدف قرار داده و کشته است.

اعلام جهاد علبۀ گروۀ دولت اسلامی

به گفتۀ مولوی حقانی، علمای دینی ولایت ننگرهار در اوایل ظهور داعش فعالیت‌ های این گروه را خلاف شریعت خوانده و علیه آنان جهاد اعلام کرده بودند که به همین دلیل آن گروه علما را هدف قرار میدهد.

رئیس حج واوقاف ولایت ننگرهار افزود این ریاست مبارزه با گروۀ دولت اسلامی یا داعش را یک فریضه دینی میداند و به همۀ علما گفته است تا مردم را از فعالیت ‌های نا مشروع این گروه آگاه سازند. وی افزود:" بیشتر از ۳۰ عالم دینی را به شهادت رسانده اند، شماری را از مساجد بیرون کرده به شهادت رسانیده و شماری دیگر را از خانه‌ها بیرون کرده شهید نموده اند، این مردم نه تنها اینکه با پولیس و اردو دشمنی دارند؛ بلکه به قتل عام علما نیز پرداخته اند، ما از همه ارگان‌ها از حقوق بشر، جامعه ملل، کشورهای اسلامی به خصوص دولت مرکزی خود می‌خواهیم که در برابر اینها عملیات خیلی سنگینی را انجام دهند، تا این غم از ننگرهار دور گردد و این فرش ظلم و وحشت را که داعشی‌ها هموار کرده اند، برچیده شود."

رئیس ارشاد، حج و اوقاف ولایت ننگرهار گفت که داعش حقوق بشر و حقوق انسانی را نمی‌شناسد و در برابر مسلمانان قد علم کرده است.

تخریب مساجد توسط داعش

بر اساس ارقام ریاست ارشاد، حج و اوقاف ولایت ننگرهار در هر ولسوالیِ که داعش حضور دارد، ده باب مسجد را تخریب کرده است.

علمای دینی این موضوع را با والی ننگرهار نیز در میان گذاشته و خواهان ریشه‌ کن کردن گروه داعش شده اند.

باشندگان مناطق تحت تسلط گروۀ دولت اسلامی یا داعش نیز از کشتارهای هدفمند علمای دین توسط آن گروه، اظهار نگرانی کرده اند.

عبدالمتین باشنده ولسوالی کوت ننگرهار میگوی:"داعش یک خطر است، به همه مسلمانان . در ننگرهار هیچ حرکت این گروه شرعی نیست بلکه ضد شریعت است. هرکس که مسلمانان را بکشد ما در برابر آنها جهاد میکنیم. هیچ عالم از خطر داعش دور نیست همه علمای ما را به قتل رساند."

اما عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به صدای امریکا گفت که محمد گلاب منگل والی این ولایت در دیدار با علمای دینی تعهد کرده است که عملیات‌های شدید را در برابر داعش گسترش می‌دهد. وی گفت:" از اینها خواست ما اینبود که از طریق منبر ها صدا بلند کنند تا عده یی از جوانان ننگرهار که سهواً به صفوف داعش رفته اند جلوشان ګرفته شود. عملیات‌های ضد داعش توسط نیروهای مشترک افغان شدت خواهد یافت و امنیت علمای دین هرچه بیشتر تامین خواهد شد، علما همکار ما هستند از نیروهای امنیتی ما همیشه دفاع کرده اند ما نگرانی‌های آنها را نادیده نمی‌گیریم."

علمای دینی مستقر در ولایت ننگرهار از مدت یک‌ ونیم سال به این طرف در برابر داعش جبهه ‌گیری کرده و فعالیت‌های آن گروه را در مخالفت با اصول شرعی دانسته اند.

به قول باشندگان ولسوالی‌های اچین، ده بالا، کوت و نازیان ولایت ننگرها، در جمع افرادی که از سوی گروه داعش به زندان افگنده شده اند، شماری از علمای دین نیز شامل اند.

ادیت و ویراستار: احد عزیززاده

XS
SM
MD
LG