لینک های دسترسی

Breaking News

تحلیلگران: لحن سخنرانی ترمپ نرم تر بود


هرچند سخنرانی دونالدترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده با تکرار این تعهدات که امریکا در اولویت قرار دارد، بیشتر متوجه مخاطبان داخلی بود, اما این سخنرانی به گونۀ وسیعی در سرتاسر جهان مشاهده شد.

نخستین سخنرانی رئیس جمهور ترمپ در مجلس مشترک کانگرس امریکا روی مسایل مانند مهاجرت، مبارزه با گروه داعش، اقتصاد و افزایش بودجۀ نظامی متمرکز بود.

تزمپ گفت "رهبریت امریکایی بر اساس منافع حیاتی امنیتی استوار است که متحدان ما نیز از آن پیروی می کنند. از ناتو قویاً حمایت می کنیم، متحدی که در دو جنگ جهانی که به از بین بردن فاشیزم و یک جنگ سرد که به شکست کمونیزم انجامید، با ما همراه بود. اما شرکای ما باید مسؤولیت های مالی شان را ادا نمایند."

آیان بوند، از مرکز اصلاحات اروپایی مستقر در لندن به صدای امریکا گفت که لحن گرم تر ترمپ مورد استقبال قرار گرفت

اقای بوند گفت که رئیس جمهور این مفکوره را که ناتو "منسوخ است" تکرار نکرد و روی اهمیت ناتو صحبت کرد.

اما به نظر این تحلیلگر مسایل سیاسی، رئیس جمهور "در خفا هنوز هم روی این موضوع تاکید می کند که کشور های عضو ناتو باید مخارج شان را بپردازند و امریکا وظیفۀ یک محافظ را انجام می دهد".

باند می گوید"حتی بسیاری جمهوریخواهان، فکر می کنم به وی می گویند که این یک اشتباه است در صورتیکه اگر هزینه های وزارت خارجه و همکاری های انکشافی ایالات متحده را در بیرون از امریکا کاهش داده و افزایش بزرگی را در مخارج نظامی ایجاد کنیم".

دیفید کیلی رئیس مرکز تحقیقات پالیسی چین مستقر در بیجینگ عقب گرایی ایالات متحده در دخالت به مسایل خارج از آن کشور احتمالاً یک فرصت برای دومین بزرگترین اقتصاد های جهان می باشد " یکبار دیگر ترمپ خلا های بزرگی را برای چین به گونۀه یی باز گذاشت و از اصطلاحات غیردیپلوماتیک استفاده کرد."

توجه بیجینگ زمانی بیشتر جلب شد که دونالد ترمپ اتهامات را تکرار کرد که گویا سیستم تجارت جهانی به نفع ایالات متحده نیست "ما 60 هزار فابریکه را زمانی از دست دادیم که چین در ۲۰۰۱ وارد سازمان تجارت جهانی شد".

رئیس جمهور ترمپ مستقیماً در بارۀ منع ورود شهروندان هفت کشور عمدتاً مسلمان نشین به ایالات متحده و اینکه فرمان وی توسط محکمه به حالت تعدیل درآمد، چیزی نگفت.

ستیفن گروز، از انستیتوت امور بین المللی افریقای جنوبی می گوید فراتر از تعهدات وی مبنی بر از بین بردن گروه دهشت افگن دولت اسلامی، هیچ ذکری از افریقا به مثابۀ یک منطقه برای تعاملات آیندۀ دونالد ترمپ صورت نگرفت.

"ما واقعاً در این یک ماه نخست حکومت رئیس جمهور ترمپ، در بارۀ پالیسی وی در امور افریقا چیزی زیادی ندیدیم. ما معین وزارت خارجه نداریم. بسیاری پست های سفارت خانه ها تاهنوز خالی اند که افریقای جنوبی یکی از آنهاست."

اما لحن نرم سخنرانی آقای ترمپ بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است. تحلیلگران می گویند که بسیاری رهبران جهان می خواهند جزییات پالیسی رئیس جمهور ترمپ را روی تعهد وی مبنی بر "صفحۀ جدید از بزرگی امریکا" بیشتر بدانند.

XS
SM
MD
LG