لینک های دسترسی

Breaking News

مودی: حتا جهان جلو اقدامات دفاعی هند را گرفته نمی‌تواند


صدراعظم هند گفت که حملات هدفمندانه در برابر تندروان مسلح، بیانگر قابلیت دفاعی هند از تمامیت ارضی و تامین امنیت آن کشور می باشد

نرندرا مودی، صدراعظم هند، گفته است که حملات هدفمندانه در برابر تندروان مسلح، بیانگر قابلیت دفاعی هند از تمامیت ارضی و تامین امنیت آن کشور می‌باشد.

آقای مودی که روز گذشته به اعضای جامعۀ هند در واشنگتن صحبت می‌کرد، بیان داشت که برای دفاع از کشورش هراقدام ضروری را اتخاذ خواهد کرد و حتی جهان جلو او را گرفته نخواهد توانست. صدراعظم هند برای یک سفر دو روزه به واشنگتن رسیده و قرار است امروز با دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده نیز ملاقات کند.

در ماۀ سپتامبر ٢٠١٦، حکومت هند اعلام کرد که نیروهای خاص آن کشور یک سلسله عملیات های هدفمند را در برابر مواضح تندروان مسلح، در کشمیر تحت ادارۀ پاکستان راه اندازی کرده و دشمن را با تلفات سنگین روبرو ساخته است. وزارت دفاع هند گفته بود، هرکسی که قصد صدمه رساندن به هند را داشته باشد، با پاسخ فوری مواجه خواهد شد.

نرندرا مودی، صدراعظم هند، بروز یکشنبه با اعضای جامعۀ هندی ایالات متحده ملاقات کرد و در صحبت با انها، یکبار دیگر بر موضعگیری سابق حکومت اش تاکید کرده و گفته است که بخاطر دفاع از منافع هند در برابر شورشگرایی، به اقدامات شدید دست خواهد زد "بخاطر دفاع از تمامیت ارضی، امنیت، منافع مشترک مردم ، صلح و ثبات، ما توانمندی اتخاذ اقدامات قاطع را داریم. ما این اقدامات را هرزمانیکه ضرورت بود، برداشته ایم و جهان جلو ما را گرفته نمیتواند."

صدراعظم هند، برای یک سفر دو روزه، صبح یکشنبه به واشنگتن رسید. هدف از این سفر تقویت روابط بین دهلی جدید و واشنگتن خوانده شده. قرار است نریندرا مودی، با دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، امروز در قصرسفید ملاقات کند.

همکاری های دفاعی، امنیتی و مبارزه با دهشت افگنی در صدر اجندای ملاقات امروز هردو رهبر قرار دارد.

این سفر آقای مودی، به مانند تعداد از رهبران دیگر جهان، با استقبال و انتقاد هندی های مقیم در ایالات متحده همراه بوده است. یشدیو کوشال یکتن از حامیان می گوید از آقای مودی می خواهد تا موضوع تروریزم را با آقای ترمپ به بحث گیرد " انتظار داریم تا صدراعظم مودی روی موضوع تروریزم که در ریشه هایش در آسیایی جنوبی در حال گسترش است، صحبت کند. ریشه های تروریزم در همسایگی ما قرار دارد. من از آقای مودی میخواهم تا مشخصاً با آقای ترمپ روی همین موضوع صحبت کند."

اما در این میان، تعداد از سیک ها در واشنگتن دست به اعتراض زده و صدراعظم هند را به نقض از حقوق بشر متهم کردند. گورپتوانت پانن می گوید که خواستار رفرندم استند"ما به اینجا آمدیم تا در برابر مودی که باید منحیث یک قصاب شناخته شود، ایستادگی کنیم. از سال ٢٠٠٢ تا ٢٠١۴، حکومت امریکا به دلیل نقض حقوق بشر و کشتار مسلمان ها، به او اجازۀ آمدن به این کشور را نمیداد. ما سیک های پنجاب همچنان خواستار یک ریفرندم آزاد در سال ٢٠٢٠ استیم."

سفر نریندرا مودی به واشنگتن در حالی صورت میگرد که هند یکی از کشورهای مهم در مبارزه با دهشت افگنی در آسیا و جنوب آسیا تلقی شده و در حالیکه ادارۀ رئیس جمهور ترمپ، روی فرستادن سربازان اضافی به افغانستان غور میکند، روابط میان کابل و دهلی جدید، بیش از گذشته نزدیکتر شده است.

XS
SM
MD
LG