لینک های دسترسی

Breaking News

زنان در تلاش خودکفایی اقتصادی دربامیان


اینجا کارگاه کوچکی از تولیدات تزئینی "روبان دوزی" و "مشبک کاری"، زنان در ولایت بامیان است که به تازگی به همکاری بنیاد انکشافی آقاخان در بامیان به فعالیت آغاز کرده است.

این گروه کوچک زنان در بامیان با تولید انواع لوازم زینتی بر روی لباس‌های زنانه و شبکه کاری روی چوب، می خواهند بهترین تولیدات تزئینی شان را وارد بازار کشور سازند.

مجاهده مهدی‌یار زاده، یکی از شاگردان این کارگاه می‌گوید که زنان با تولید این وسایل تزئینی می‌توانند با مصرف اندک، در آمد خوبی داشته باشند.

خانم مهدی‌یارزاده می‌افزاید:" من اولین هدفی که دارم این است که نمی‌خواهم این هنرم تنها پیش خودم باشد می‌خواهم یک کورس آموزشی ایجاد کنم تا زنان ودختران بیشتری صاحب کار شوند و از این طریق برای خود وخانواده شان درآمد داشته باشند".

مشبک کاری، هنر قدیمی رایج در کشور است که این بانوان روی چوب نقش انداخته و طراحی های زیبای هنری شان را بر تابلوها، روی میزدفاتر، بند کلید وقاب عکس پیاده می‌کنند.

زنان در تلاش خودکفایی اقتصادی دربامیان
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:22 0:00

در این دو کارگاه، ۳۰ تن از زنان مصروف تولید انواع لوازم چون جهیزیه عروس و داماد، تابلوهای زینتی، لباس‌‌های زنانه و سایر وسایل اند.

صابره یکی ازبانوان روبان دوز، می‌گوید که تولیدات آنان شامل وسایل جدیدی است که هر خانواده می‌خواهد برای زیبایی منازل شان از آن استفاده کند.

صابره می‌افزاید:" از وسایل تولیدی ما خانواده ها می‌توانند در منازل شان، بر روی تلویزیون، آشپزخانه و تخت خواب استفاده کنند".

روبان دوزی هنر جدیدی است که بیشتر روی طرح لباس‌های زینتی بانوان و سیت‌های جهیزیۀ عروس و دامادبه کار می‌رود.

با آن که درحال حاضر، بازارهای کشور مملو از لوازم تزئینی چینی و پاکستانی است اما این بانوان می‌گویند که با رشد تولیدات باکیفیت آنان، بیشتر مردم مشتری‌ اجناس تولیدی آنان خواهند شد.

رحیمه سهرابی، کارمند انکشاف اجتماعی بنیاد انکشافی آقاخان در بامیان می‌گوید که این برنامه ازسوی آنان به منظور توانمند سازی زنان بامیان راه اندازی شده است.

خانم سهرابی می‌افزاید:" ۳۰ خانم در دو صنف روبان دوزی و مشبک کاری مصروف اند که در آینده می‌توانند تولیدات بیشتری داشته باشند".

بانوان روبان دوز و مشبک کار در بامیان می‌گویند که تولیدات آنان نوع دیگری از صنایع دستی پر طرفداری است که در صورت حمایت دولت می‌تواند بدیل خوبی برای محصولات خارجی در بازارهای کشور باشد.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG