لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا: هیچ جدول زمانی برای خروج نظامی از افغانستان نداریم


وزارت خارجه امریکا گفته است که تا حالا روی هیچ جدول زمانی برای خروج نظامی از افغانستان توافق صورت نگرفته است.

یک اعلامیۀ وزارت خارجه گفته که هر نوع تغییر احتمالی در چگونگی حضور نظامیان امریکایی در افغانستان، با توجه به "شرایط" صورت خواهد گرفت.

این، صریح‌ترین اظهارات دولت امریکا در مورد حضور نظامی در افغانستان ظرف ماه‌های اخیر است. طالبان گفته اند که در صورت ادامۀ حضور سربازان امریکایی در افغانستان، حاضر به گفتگو و مصالحه نخواهند بود.

شب گذشته، دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا نیز در سخنرانی سالانۀ خود در کانگرس گفت که مذاکرات خود را برای صلح با طالبان شدت بخشیده اند، اما افزود که معلوم نیست این مذاکرات چه نتایجی در پی خواهد داشت.

آقای ترمپ مذاکرات را "سازنده" توصیف کرد و گفت که پس از ۱۷ سال جنگ در افغانستان، حالا زمان مناسبی برای گفتگو و مصالحه فرا رسیده است.

او گفت "در صورت پیشرفت مذاکرات، قادر خواهیم بود حضور سربازان مان را (در افغانستان) کاهش دهیم و توجه خود را بیشتر روی مبارزه با تروریزیم متمرکز کنیم."

تا حالا چندین بار نمایندگان طالبان با جانب امریکا در مورد طرحی برای مصالحه در افغانستان دیدار کرده اند؛ ولی حاضر نشده اند با دولت افغانستان وارد گفتگو شوند.

مقامات امریکایی می‌گویند که مذاکرات با طالبان در مراحل ابتدایی قرار دارد و این‌که هر نوع تصمیم در مورد آیندۀ جنگ افغانستان باید از سوی "افغان‌ها" گرفته شود.

XS
SM
MD
LG