لینک های دسترسی

Breaking News

استخبارات امریکا در افغانستان باقی خواهد ماند 


دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا گفته است که طالبان را به شدت کوبیده است و حالا این گروه از جنگ خسته شده است.

رئیس جمهور ترمپ در مصاحبه‌ای با تلویزیون سی بی اس یکبار دیگر از طولانی شدن جنگ امریکا در افغانستان ابراز نارضایتی نمود و گفت "زمان (صلح) فرارسیده است. ببینیم که طالبان چی می‌کنند. آنان صلح می‌خواهند. آنان خسته اند. همه خسته اند... این جنگ بی پایان باید در مقطعی متوقف شود".

ترمپ در این مصاحبه ضمن تایید خروج قوای امریکایی از افغانستان گفت که استخبارات امریکا در منطقه باقی خواهد ماند "تا به گفته او اوضاع را از نزدیک نظارت کند."

در پاسخ به پرسشی مبنی بر احتمال ظهور مجدد دهشت افگنان پس از خروج قوای امریکایی، ترمپ گفت "اگر مجبور شدیم باز می‌رویم. طیاره‌های بسیار سریع السیر داریم...به سرعت باز می‌گردیم".

عمده ترین شکایت رئیس جمهور امریکا از جنگ در افغانستان مصارف اقتصادی آن است. آقای ترمپ گفت "در پنج سال گذشته سالانه نزدیک به ۵۰ میلیارد دالر صرف ماموریت نظامی ایالات متحده تنها در افغانستان شده است".

رئیس جمهور امریکا پیشتر از مذاکرات با نمایندگان طالبان ابراز خوشبینی کرده بود.

زلمی خلیلزاد، فرستادۀ ویژۀ ایالات متحده برای صلح افغانستان، در دو ماه گذشته چندین دور مذاکرات را با نمایندگان طالبان در قطر انجام داده است. آقای خلیلزاد پیشرفت در این مذاکرات را تایید نموده است اما گفته است که تا این حالی توافقی حاصل نشده است.

رئیس جمهور ترمپ گفته است در صورت موفقیت این مذاکرات نظامیان امریکایی را از افغانستان بیرون خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG