لینک های دسترسی

Breaking News

ویاگرا در افغانستان؛ از تبلیغ آنلاین تا فروش غیرقانونی


استفادۀ خودسرانۀ ویاگرا یا سلدنافیل به عنوان داروی محرک جنسی مصوون نبوده و استفاده از این دوا توسط افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و فشار خون، ممکن سبب حملۀ قلبی، سقوط فشار خون و حتا مرگ آنان شود.

در سال‌های اخیر استفاده از ویاگرا در افغانستان افزایش یافته و دسترسی آسان مشتریان، فروش بدون نسخۀ داکتر و تبلیغات آنلاین از دلایل عمدۀ آن ذکر شده است.

ویاگرا دوای ناتوانی جنسی است که باید بر سفارش داکتر و بر اساس نسخه به بیمار فراهم شود، اما در افغانستان مردم به آسانی بدون داشتن نسخه می توانند از دواخانه‌ها و حتا دست‌فروشان خیابانی این دوا را به دست آورند.

صاحب یکی از دواخانه‌های کابل می‌گوید که تا کنون حتا یک بستۀ ویاگرا را بر اساس نسخه و تجویز داکتر نفروخته، اما صدها بسته را به صورت آزاد و بدون دستور داکتر فروخته است.

او که نخواست نامش گرفته شود به صدای امریکا گفت "مشتری‌ها پیش داکتر نمی‌روند، خودشان مستقیم می‌آیند و می‌خرند، بعضی‌های شان بار بار می‌آیند و می‌برند."

استفادۀ خودسرانه

مردی که با نام مستعار "شفیع" خود را به صدای امریکا معرفی کرد، به گفتۀ خودش هیچ مشکل جنسی ندارد و فقط به خاطر لذت بیشتر از مقاربت جنسی، خودسرانه این دوا را استفاده می‌کند.

این شهروند کابل می‌گوید که هیچ‌گاه فروشندگان ویاگرا از او نسخه داکتر نخواسته و برایش در مورد زیان‌های استفادۀ خودسرانه و زیاد ویاگرا هشدار نداده‌اند.

وزارت صحت عامه افغانستان نیز می‌پذیرد که سلدنافیل یا ویاگرا به صورت غیرقانونی در بازار خرید و فروش می‌شود.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان به صدای امریکا گفت که فروش، استفاده و تبلیغ سلدنافیل و سایر مواد محرک جنسی، بدون تجویز داکتر، غیرقانونی و خطرناک است و باید از آن خودداری شود.

تبلیغ آنلاین

علاوه بر اینکه ویاگرا در بازار به صورت غیرقانونی و بدون نسخه داکتر خرید و فروش می‌شود، در شبکه‌های اجتماعی و از طریق انترنت نیز تبلیغ می‌شود.

گردانندگان این صفحات اجتماعی تمام مشخصات مواد و قرص‌های محرک جنسی را نوشته و شماره‌های تماس را در این صفحات درج می کنند.

آقای مایار گفته وزارت صحت عامۀ افغانستان در هماهنگی با وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، برای مسدود کردن این صفحات تلاش می‌کند.

پیامدهای ناگوار صحی

سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که استفاده خودسرانۀ ویاگرا پیامدهای ناگوار صحی دارد و باید در مورد آن به مردم آگاهی دهی شود.

آقای مایار گفت که یکی از عوارض جانبی سلدنافیل، تنگ شدن رگ‌های بدن است و کاربرانیکه مشکل قلبی و عروقی دارند، در صورت استفاده خودسرانه از این قرص، ممکن است دچار حمله قلبی شوند.

همچنین، به گفتۀ آقای مایار، افرادی که فشار خون بلند دارند، استفاده از این قرص برای شان خطرناک است و ممکن است در زمان فعالیت جنسی، فشار آنان یکباره سقوط کرده و باعث مرگ شان شود.

ویاگرا یا سلدنافیل چیست؟

ویاگرا یا سلدنافیل که انقلابی را در دنیای طب برپاکرد، عمدتاً برای درمان مشکل خیزش آلۀ تناسلی مردان کاربرد دارد. این دوا در سال ۱۹۹۸ به بازار عرضه شد و در سال ۲۰۱۲ فروش آن به بیش از دو میلیارد دالر رسید.

اما ویاگرا مصوون نبوده و در شرایط خاص می تواند در کنار سایر عوارض جانبی، سبب حالات عاجل چون کاهش آنی فشار خون، خیزش دوامدار و شدیداً دردناک آلۀ تناسلی مردانه و حتا از دست دادن ناگهانی حس بینایی و شنوایی شود.

XS
SM
MD
LG